Slavní odchovanci

TOMÁŠ ROLINEK (*17. 2. 1980)
Tomáš Rolinek je zřejmě nejúspěšnějším žďárským odchovancem, co se týče mezinárodních i extraligových úspěchů, a také prvním reprezentantem našeho města, který si za hokejové národní mužstvo zahrál i na olympijských hrách. Nastupuje na pozici centra, jeho číslo na dresu je nejčastěji 60.

Od roku 1998 působí v extraligovém klubu Pardubic, avšak v rámci vojenské služby působil v letech 1999 - 2000 v Jindřichově Hradci. Mezi výjimky patří také sezona 2003/2004, kdy měl možnost hrát v Liberci a Litvínově. Svoji první branku vstřelil v sezóně 2000/2001 a ve stejném roce se stal i juniorským mistrem České republiky. V Pardubicích posbíral několik úspěchů včetně mistrovského titulu v roce 2005. Za zmínku určitě stojí i stříbrné pozice z let 2003 a 2007.

Za svoji kariéru měl možnost odehrát 4 sezóny v týmu ruské KHL v klubu Metallurg Magnitogorks. Odehrál tam v letech 2008 – 2012 celkem 262 zápasů a připsal si v nich 155 kanadských bodů. Poté ho čekalo angažmá v Salavatu Julajev Ufa, po pouhých 26 zapásech se ale v roce 2012 vrátil zpět do české extraligy. Sezónu 2012/2013 dohrál opět v Pardubicích, nicméně jeho další kroky směřovaly do pražské Sparty. V ní odehrál dvě sezóny a v roce 2014 s ní vybojoval bronz.

Rolinek byl v letech 2006 – 2011 stálým a platným členem reprezentace. Hned na svém prvním šampionátu v roce 2006 vybojoval s českým národním mužstvem v lotyšské Rize stříbrnou medaili a v následujících letech (2010, 2011 a 2014) dokonce třikrát vedl český tým na mistrovství světa jako kapitán. Ze světových šampionátů dohromady posbíral všechny tři cenné kovy. Jeho největším úspěchem je ale určitě rozhodující gól ve finále proti Rusku v roce 2010 v Německu, kde svou brankou zvýšil na 2:0. Ruská sborná nedokázala zápas otočit, konečný výsledek byl 2:1 a Česko si tak odneslo cenné vítězství a zaslouženou zlatou medaili. Tehdy si na MS zahrál a zlaté medaile vybojoval společně s dalšími žďárskými rodáky Petrem Koukalem a Petrem Vampolou. V roce 2010 se zúčastnil i olympiády ve Vancouveru, na které nastoupil do všech zápasu a vstřelil jeden gól. O čtyři roky později se české mužstvo s Rolinkem v čele na MS v Bělorusku umístilo na čtvrté pozici.

V současné době působí v Pardubicích, které v sezoně 2016/2017 bojovaly o zachování extraligové příslušnosti v baráži. I zde ukázal Rolinek svoji pověstnou bojovnost a houževnatost a dokázal pardubické Dynamo se svými spoluhráči v nejvyšší české hokejové soutěži udržet. Podle svých slov doufá, že podobně neúspěšnou sezónu už Pardubice nezažijí a věří v úspěšnější roky Dynama. To se potvrdilo hned v následující sezóně, kdy opět jako kapitán vytáhl Pardubice ze dna až do play-off. V dubnu 2018 stvrdil v Pardubicích pokračování své kariéry na východě Čech.

PETR KOUKAL (*16. 8. 1982)

Petr začínal s hokejem ve Žďáře nad Sázavou. Mezi jeho tehdejší spoluhráče patřili též výborní hokejisté se jmény Tomáš Rolinek a Petr Vampola. V průběhu mládeže však zamířil do klubu HC IPB Pardubice, kde získal dva juniorské tituly. V sezoně 2001/02 debutoval v dresu A týmu Pardubic. Kromě Pardubic působil také formou střídavých startů za tehdy prvoligové kluby HC Papíroví Draci Šumperk a HC VČE Hradec Králové. V roce 2005 odešel výměnou za Marka Vorla na hostování do Lasselsbergeru Plzeň. Poté se Petr vrátil zpět do klubu Pardubic, kde společně s týmem předváděl výborné výkony. Hned třikrát v sezonách 2004/05, 2009/10, 2011/12 se hráčům Pardubic v čele s kapitánem Petrem Koukalem podařilo vybojovat zlato.

Následovaly další úspěchy v podobě stříbra a bronzu ze sezon 2002/03, 2006/07 a 2010/11. Extraligové tituly a úspěchy však nebyly pro Petra uspokojivé. V roce 2010 byl totiž společně s Tomášem Rolinkem a Petrem Vampolou povolán do České reprezentace! Hned v téže roce se našim hokejistům na mistrovství světa povedlo ve finále zdolat silného soupeře z Ruska 2:1 a s přispěním výborných výkonů Petra Koukala se čeští hokejisté stali mistry světa. V roce 2012 Petr Koukal opustil Pardubice a s nimi i celou českou extraligu a zamířil do KHL. Zde nastupoval dvě sezony za Neftěchimik Nižněkamsk, rok odehrál v dresu Jokeritu Helsinky a dva ročníky v ruském Avtomobilistu Jakatěrinburg. V tomto klubu vykonával funkci kapitána a také se s ním předvedl na prestižním Spenglerově poháru.

V květnu 2017 se po pěti letech vrátil zpět do České republiky a uzavřel zde tříletý kontrakt s extraligovým Mountfieldem HK z Hradce Králové, tedy největším rivalem Pardubic. V únoru 2018 si splnil další sen, když byl nominovaný na Olympijské hry v Koreji. Medaili si ale žďárský odchovanec nedovezl, ačkoliv se vítězným nájezdem postaral o postup do semifinále přes USA, medailové souboje český tým nezvládl a skončil na čtvrtém místě. V play-off 2018 šel s hradeckým Mountfieldem do vyřazovacích bojů jako velký favorit na titul, ovšem Mountfield v semifinále nestačil na Třinec.

PETR VAMPOLA (*21. 1. 1982)

Petr Vampola se narodil 21. ledna 1982. Jeho otec byl hokejovým trenérem ve Žďáře nad Sázavou, takže k hokeji měl už od narození velice blízko. Zde prošel žákovskými kategoriemi až po tehdy extraligový dorost. V bodování týmu skončil na druhém místě, takže o něj projevilo zájem několik klubů. On si vybral Vsetín.

Zde si zahrál nejprve v juniorce a poté i za samotný ještě extraligový A tým se kterým v roce 2001 vyhrál titul. V jedné formaci zde působil například i s Jiřím Hudlerem. Svoji první branku v extralize vstřelil ve valašském derby proti Zlínu. To bylo o rok později v sezóně 2001/2002. V sezóně 2003/2004 nedostával na ledě tolik prostoru kolik by si představoval. Proto sám požádal o výměnu. Díky ní jeho cesty vedli do Liberce, ve kterém si zahrál za Bílé Tygry. Zde působil až do sezóny 2006/2007. Jeho další přesun následoval do dalšího extraligového týmu. A to do Plzně, ve které působil do sezóny 2008/2009.

Potom přišlo jeho první zahraniční angažmá. Konkrétně do Ruské KHL, kde si zahrál za Ufu. Tady odehrál 17 zápasu. Poté se vrátil zpět do Plzně, kde přišlo jeho bodově nejlepší období. V sezóně 2009/2010 si ze 48 odehraných zápasů připsal 52 bodů za 15 gólu a 37 nahrávek. Jeho aktuální formy si všiml i tehdejší trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička, když ho nominoval na mistrovství světa do Německa.

Zde si zahrál v jedné formaci s Jaromírem Jágrem a Jakubem Klepišem. Ale hlavně tu zavzpomínal na dorostenecké roky ve Žďáře, když se opět v jednom týmu potkal s Petrem Koukalem a Tomášem Rolinkem se kterými se mohl společně radovat ze zlatých medailí. O rok později ho nový trenér reprezentace Alois Hadamczik nominoval opět na mistrovství světa. Tentokrát se hrálo na Slovensku a z něj si společně s českou reprezentací odvezl bronzové medaile.

Od sezóny 2010/2011 po sezónu 2012/2013 přišlo v jeho kariéře jedno zahraniční angažmá za druhým, když nejprve z Plzně putoval opět do KHL, konkrétně do Traktoru Čeljabinsk, následně do Avangardu Omsk, švédské Timry IK, švýcarského Genève-Servette HC a pak do švédského Växjö Lakers HC z něhož se vrátil opět do Plzně a s Indiány stihl vyhrál svůj již druhý extraligový titul.

Sezónu 2013/2014 začal v Liberci, ve kterém vydržel tři roky, a se kterým se mu v sezóně 2015/2016 povedl jeho třetí velký extraligový úspěch, když s nimi vyhrál opět titul mistra České republiky a zvedl tak nad hlavu dnes již pohár T.G. Masaryka.

Po titulu přišel přestup do Mladé Boleslavi, kde se ale Petr Vampola výraznějšího úspěchu nedočkal. Sezonu 2017/2018 dohrál žďárský odchovanec za českobudějovický Motor se kterým se pral o postup z WSM ligy do extraligy, nicméně tehdy Motor ztroskotal na Jágrově Kladně. Po vyřazení se rozhodl šestatřicetiletý útočník ukončit kariéru. Aktuálně se spekuluje o jeho obnovení kariéry v Kladně, kde by si znovu zahrál s Jaromírem Jágrem. MARTIN ROUSEK (*5. 10. 1970)
Martin Rousek patří mezi jedny z prvních hokejistů, kteří to ze Žďáru dotáhli až na vrcholovou úroveň a do určité míry tak ukázali cestu dalším nadějným hokejistům z našeho města. S hokejem začínal v sedmi letech a prošel v dresu žďárského hokejového klubu všemi mládežnickými kategoriemi, aby následně v osmnácti letech přestoupil do pražské Sparty a v jejím dresu získal dva tituly mistra extraligy v letech 1992 a 1993. V létě 1994 ze Sparty přestoupil do severočeského Litvínova, s kterým si v sezóně 1995-1996 zahrál další extraligové finále, ve kterém však Severočeši podlehli tehdy fenomenální Vsetínské dynastii. Výborné výkony v dresu chemiků dokonce Martinovi vynesly dva starty v reprezentačním dresu.

Po pěti sezónách strávených na severu Čech se přesunul do kádru extraligového nováčka z Karlových Varů, kde působil dvě a půl sezóny. Odtud odešel na jeden a půl sezóny do pražské Slávie a po krátkých zastávkách v Litvínově a Havířově po sezóně 2001-2002 přestoupil do dánského Esbjergu. Zde se v dresu místních Oilers v roce 2004 radoval z dalšího titulu, tentokráte dánského. V týmu Esbjergu působil až do roku 2005, poté ještě krátce působil v lotyšské HK Riga 2000. Po návratu do Čech hrál ještě tři sezóny za HC Junior Mělník, kterému pomohl k postupu do 2. ligy, a kde také v létě 2008 ukončil hráčskou kariéru. Z hokeje však Martin Rousek neodešel, jen se přesunul do pozice trenéra mládeže v pražských Letňanech.

Během své bohaté kariéry tento ofenzivně laděný útočník nastoupil k více než pěti stovkám zápasů v české extralize, v nichž dohromady nastřádal 138 gólů a 188 gólových nahrávek, k nimž přidal dalších 12 gólů a stejný počet nahrávek v extraligovém play off. Množství dalších bodů pak přidal i v dánské a české 2. lize.

Jeho stopa ale v českém hokeji nadále pokračuje, neboť jeho syn jenž vyrůstal v pražských Letňanech si v sezoně 2017/2018 připsal v devatenácti letech 26 startů v extralize za pražskou Spartu.

RADEK HAMAN (*22. 12. 1969)
Dalším ze slavných žďárských odchovanců je Radek Haman (1969). K hokeji se poprvé dostal v šesti letech a stejně jako mnoho jeho vrstevníků zpočátku vyzkoušel i další sporty jako fotbal nebo basketbal, nakonec se však rozhodl naplno se věnovat lednímu hokeji a v dresu žďárských mládežnických výběrů působil až do čtrnácti let. Jeho další kroky pak vedly do Brna, jmenovitě do tehdejšího Zetoru, za který hrával v mladším i starším dorostu a následně i extraligu dospělých. Několik zápasů odehrál i za výběr Československa do 20 let. Na vojnu odešel do Dukly Jihlava, se kterou v roce 1991 získal svůj první extraligový titul. Poté se vrátil zpět do Brna, kde strávil další sezónu a následně přestoupil do Olomouce, kde v týmu vedeném Jiřím Dopitou získal v roce 1994 historický první titul mistra české extraligy. Po této sezóně následoval další návrat do Brna, kde v dresu Komety působil až do roku 1999 a zažil pád do 1. ligy.

Zřejmě nejvíce spojované je však jeho jméno se znojemskými Orly, v jejichž dresu působil dlouhých 14 sezón a to jak v extralize, tak později i v 1. lize, kromě krátkého intermezza, kdy byl na konci sezóny 2010-2011 zapůjčen do extraligové Plzně. Ke konci svého působení ve Znojmě se věnoval i trénování místních juniorů. Po odchodu ze Znojma krátce hrál v Rosicích a pod vedením současného trenéra žďárských plamenů Michala Konečného v Břeclavi, kde v dnešní době dělá asistenta trenéra.

Ačkoliv byl Radek Haman známý především jako bránící útočník vynikající hlavně obrovským nasazením a obětavostí, připsal si během svého působení v československé a následně české extralize na své konto 761 zápasů, ve kterých zaznamenal 91 gólů a 131 nahrávek. K tomu je ještě třeba připočíst dalších 99 zápasů a 13 bodů (7+6) v zápasech play off a baráže. Dalších bezmála tři sta zápasů odehrál v 1. lize s bilancí 79+87 a ještě v pokročilém věku zvládal sbírat body, jak v mezinárodní EBEL, tak české 2. lize.

MLADÉ NADĚJE

MARTIN NEČAS (*15. 1. 1999)
Martin Nečas patří k mladé nastupující generaci hokejistů, kteří s hokejem začínali ve Žďáru nad Sázavou. Působí na postu centra.

V klubu SKLH Žďár nad Sázavou prošel od prvních krůčků až do extraligového mladšího dorostu, ve kterém odehrál necelé dvě sezony. V průběhu ročníku 2014/2015 odešel do klubu HC Kometa Brno, kde ukončil sezónu jako nejproduktivnější hráč celé extraligy mladšího dorostu. O rok později slavil Martin Nečas titul v extralize staršího dorostu, brněnská Kometa tehdy ve finále porazila Chomutov a utkání přihlíželo více než 2000 diváků. V roce 2015 posbíral i dvě individuální ocenění: za 59 asistencí byl vyhlášen nejlepším nahrávačem a díky celkovým 91 bodům se stal i nejproduktivnějším hráčem extraligy mladšího dorostu.

Do svého prvního zápasu mezi seniory v ELH nastoupil 9. září 2016 proti Zlínu, tehdy mu bylo pouhých 17 let a 7 měsíců. První bod si připsal 13. září 2016 a svoji premiérovou branku vstřelil 25. září v 6. kole soutěže v zápase s Karlovými Vary. Nakonec zůstal celou sezónu natrvalo v základní sestavě Brna a byl dokonce často řazen i do elitní první formace, díky čemuž si v sezóně 2016/2017 připsal na svůj věk úctyhodných 19 bodů za 11 gólů a 8 asistencí. Úspěšnou sezónu pak Kometa zakončila ziskem mistrovského titulu, na kterém se Nečas výrazně podílel zejména výbornými výkony v play off, byť musel finálovou sérii proti Liberci vynechat, kvůli účasti na MS do 18 let na Slovensku. Tyto výkony ho katapultovali do prvního kola draftu NHL, když byl na 12. místě vybrán Carolinou Hurricanes, v NHL si ještě tu sezonu stihl zahrát jeden zápas, pak putoval zpět do Komety Brno.

Martin Nečas byl díky svým hráčským schopnostem nedílnou součástí prakticky všech kategorií českých mládežnických reprezentací, kde mnohdy zastával i funkci kapitána. Zřejmě největšího úspěchu v českém reprezentačním dresu dosáhl v roce 2016, kdy jako kapitán získal s výběrem do 18 let historický první zlatou medaili na velice prestižním Memoriálu Ivana Hlinky. V lednu roku 2018 vedl českou hokejovou reprezentaci jako lídr kanadského bodování na turnaji MS U20 v Kanadě. Čeští mladíci se prokousali přes čtvrtfinále, ovšem semifinálový duel a souboj o třetí místo už Češi nezvládli. Chuť si spravil na jaře, jelikož už jako jeden z klíčových mužů brněnské Komety obhájil mistrovský titul. Ba co víc, po play-off si připsal první starty za národní tým a vůbec první účast na mistrovství světa v Dánsku. V devatenácti letech vedl jako centr druhý útok, v sedmi zápasech mistrovství světa vstřelil tři branky a na další dvě přihrál. Nejvíce na sebe upozornil hned první den MS, kdy brankou devět sekund před koncem vyrovnal zápas se Slovenskem. Po sezoně 2017/2018 se vydal do zámoří poprat se o místo v sestavě Caroliny Hurricanes.

TOMÁŠ HAVRÁNEK (*4. 5. 1998)
Tomáš Havránek se narodil 4. května 1998. Na žďárských Bouchalkách se připravoval od přípravky až po mladší dorost. Společně s parťáky Ondřejem Machalou, Martinem Nečasem a Martinem Kautem se postarali o postup do extraligy mladšího dorostu. V průběhu první extraligové sezony v mladším dorostu odešel do Komety Brno. Tehdy jeho rozlučkový zápas symbolicky proti Kometě Brno sledovalo více než šest stovek diváků a mezi nimi i Libor Zábranský. Majitel brněnského klubu si přijel pro žďárskou naději až prakticky na led.

Zde měl bodově vydařenou především sezónu 2014/2015 ve které si připsal celkem 55 bodů za 25 gólů a 30 asistencí ve 47 zápasech. Následující sezónu stihl 35 utkání v juniorce a 9 ve starším dorostu. Právě se starším dorostem přišel jeho další velký úspěch, když s nimi vyhrál mistrovský titul. Ale to nebylo v této sezóně vše. V posledním 52. kole základní části a svých 17 letech si odbyl svoji první extraligovou premiéru mezi muži, když se v brněnském dresu postavil proti Zlínu.

V sezóně 2016/2017 hrál především v prvoligové Třebíči ve které stihl odehrát 41 zápasu, vstřelit 9 branek a nahrát na 16 gólů. Na konci této sezóny se však pomalu začal rýsovat jeho prozatím největší úspěch od chvíle, kdy byl trenérem A mužstva Liborem Zábranským zařazen do jejich sestavy. Na tom by pro něj nebylo nic tak pozoruhodného, protože za A tým si v extralize už zahrál. Ale brněnská Kometa se v tu dobu dostala až do finále extraligy proti Bílým Tygrům z Liberce. Brno v této sérii vyhrálo 4:0 na zápasy a Tomáš tak mohl zvednout nad hlavu pohár T.G. Masaryka. V sestavě tehdy nahradil žďárák jiného žďáráka, neboť Martin Nečas v tu dobu musel odjet na mistrovství světa do 18 let. Tato pozoruhodná skutečnost neunikla ani komentátoru Robertu Zárubovi.

Celkem zajímavý a nevídaný úspěch dokázal mladý útočník v další sezoně, jelikož s juniorkou Komety ovládl DHL extraligu, čímž získal po triumfu v extralize staršího dorostu a Tipsport extralize třetí titul v řadě. V sezoně 2018/2019 ale působení Tomáše Havránka v dresu brněnské Komety prozatím skončilo, neboť na roční hostování zamířil do Karlových Varů, které se po roce vrátily do elitní soutěže.

MARTIN KAUT (*2. 10. 1999)
Další naděje českého hokeje do budoucnosti, ze silné generace. I on se podílel na postupu žďárských dorostenců do extraligy. Za Plameny pak odehrál 54 utkání v nejvyšší dorostenecké soutěži a už tehdy prokazoval, že je velký střelec, jelikož nasázel 44 branek a celkem nasbíral 91 bodů. Jeho cesty následně vedli do Pardubic, ve kterých prošel starším dorostem a částečně u juniorkou, v sezoně 2014/2015 dokonce nastřílel nejvíce branek v NOEN extralize staršího dorostu. I on se stal stavebním kamenem všech mládežnických výběrů.

Velký úspěch zaznamenal Martin Kaut vítězstvím na Memoriálu Ivana Hlinky na začátku sezony 2016/2017, na tomto prestižním turnaji se blýskl čtyřmi body v pěti utkáních. Krátce na to dostal šanci si poprvé zahrát za extraligové Dynamo. Premiéru si připsal v sedmnácti letech a dvou měsících 2. října 2016 proti Mladé Boleslavi. Ještě tu sezonu nastřádal 26 startů v nejvyšší soutěži a připravil se tak na jednu z klíčových sezon své kariéry. V sezoně 2017/2018 totiž rozvinul svůj talent naplno. Již ve druhém kole extraligy vstřelil svůj první gól v nejvyšší soutěži a do konce sezony včetně play-off stihl přidat ještě 11 dalších a k tomu devět asistencí, to v pouhých osmnácti letech. V průběhu této sezony se navíc představil na světovém šampionátu do 20 let, kde byl znovu hodně vidět. V národním dresu vstřelil dvě branky a pět přihrál, medaile mu ale unikla, český tým skončil čtvrtý. Povedenou sezonu si navíc Martin Kaut prodloužil o zkušenosti v reprezentačním týmu. Trenér Josef Jandač ho povolal na přípravu před mistrovstvím světa v Dánsku. V přípravě odehrál dohromady devět utkání a i v seniorské reprezentaci byl produktivní, dohromady nasbíral sedm bodů. Žďárský odchovanec dokonce odcestoval i na MS do Dánska, jelikož byl v širší nominaci, nicméně start si na šampionátu ještě nepřipsal.

Velice zajímavé bylo sledovat odhady na draftu NHL 2018, neboť Martin Kaut byl ještě před sezonou přibližně v polovině druhého kola. Ovšem svými výkony na MS U20 a hlavně v dresu extraligových Pardubic o sobě dal natolik vědět, že ho odhady rázem katapultovali do prvního kola draftu NH

L. Žďárský odchovanec v červnu roku 2018 na draftu NHL v americkém Dallasu, stal druhým žďárským hráčem za sebou, jehož jméno zaznělo při prvním kole. Na 16. pozici byl vybrán organizací Colorado Avalanche.

ONDŘEJ MACHALA (*11. 1. 1999)
Další ze spoluhráčů výše uvedených mladých nadějí. Ondřej Machala se také popral o postup žďárských dorostenců do extraligy. On se ale vydal na cestou do světa nejdříve, vlastně hned první sezonu odešel do pardubického Dynama a tak ho diváci mohli vídat na žďárských Bouchalkách právě v dresu Dynama. V Pardubicích patřil k jednoznačným lídrům Dynama, v mladším i starším dorostu pravidelně bodoval, dohromady v obou kategoriích nastřádal 101 startů a připsal si 138 bodů.

Ondřej Machala byl také pravidelným sběračem reprezentačních startů a tak i on se může pyšnit titulem na Memoriálu Ivana Hlinky, ba co víc byl to právě on, kdo rozhodl finálovou bitvu s USA vítěznou brankou. Právě tentýž rok odešel zkusit štěstí do zámořské juniorské soutěže OHL a na konci sezony si zahrál na mistrovství světa do 18 let. V průběhu sezony 2017/2018 se Ondřej Machala vrátil do Čech, aby se mohl poprat o nominaci na mistrovství světa do 20 let, podepsal smlouvu ve druhé nejvyšší soutěži v Litoměřicích. Nominace na šampionát mu však bohužel těsně unikla. Před koncem sezony dostal v devatenácti letech poprvé možnost zahrát si českou extraligu, právě v Pardubicích. V Dynamu podepsal před sezonou 2018/2019 novou smlouvu.