Historie klubu

První utkání v ledním hokeji uskutečnili žďárští fotbaloví dorostenci v únoru 1936 proti svým vrstevníkům z SK Přibyslav. Člen výboru tehdy ustaveného SK Město Žďár, strojvedoucí Václav Hlávka, prosadil hokej jako doplňkový zimní sport. Hokejové mužstvo se ustavilo v zimě 1938 – 39, kdy byl sehrán první oficiální zápas proti celku Skautů z Nového Města na dnes již zaniklém rybníku Druhák u Starého nádraží. Po zrušení SK v roce 1941 vznikl AFK Město Žďár, který se účastnil soutěží II. třídy západomoravské župy. Jeho kádr tvořila především parta nadšenců z Horní ulice.

V zimě 1942 – 43 a znovu v další sezóně se ve městě představil slavný LTC Praha, který sehrál přátelské zápasy za úhradu v potravinách. V sezóně 1943 – 44 žďárští soutěž vyhráli, ale z postupu se neradovali, protože poslední válečnou zimu byly soutěže zrušeny. Hrávalo se na přírodním ledě u Sokolovny, často také na Horním rybníku. Senioři nastupovali v černých dresech, zatímco nově založený dorost v bílých.

Nástup mužstev před utkáním AFK Žďár - LTC Praha v březnu 1943 na sokolovně

V poválečných letech se hrál hokej pod hlavičkou Sokola, od roku 1949 pod názvem Sokol Žďass. Reorganizace tělovýchovy a sportu vedla v roce 1952 k založení Spartaku, do kterého však hokejisté, zaměstnaní tehdy většinou ve stavebnictví, odmítli vstoupit. Založili vlastní jednooborový klub Tatran, který si vybudoval kluziště na místě zrušeného menšího rybníka pod Horňákem. Tak vznikl proslulý Rybníček. Od sezóny 1952 – 53 se hrála krajská soutěž a od sezóny 1955 – 56 krajský přebor tehdejšího Jihlavského kraje.

Pod hlavičku Spartaku přešli hokejisté až v roce 1956. Souběžně ve městě působil také celek Spartaku Tokoz.

V letech 1960 – 65 hrál Spartak se střídavými úspěchy I. třídu a přebor Jihomoravského kraje. Následovala léta sestupů a postupů mezi oblastním a krajským přeborem až do sezóny 1972 – 73. Po celou tu dobu se hrálo na Rybníčku. Tehdy přijal klub nový název – TJ Žďas. Postup do jihomoravské divizní soutěže a vybudování zimního stadiónu, který zahájil provoz na podzim 1974, odstartovaly velký hokejový vzestup. Sezóna 1975 – 76 přinesla postup do celomoravské divize a po reorganizaci soutěží od sezóny 1977 – 78 se uskutečnil sen předchozích hokejových generací. Celek mužů, posílený především veterány z brněnského Ingstavu, vybojoval postup do II. národní ligy a v následujícím roce do I. národní ligy, druhé nejvyšší soutěže v republice. V té působili žďárští hokejisté po čtyři sezóny. V daném období se také výrazně rozvinula práce s mládeží, která přinesla výsledky až o něco později.

Záběr z utkání I.NHL mezi TJ Žďas a Baníkem Karviná (v akci Pavel Stloukal)

Ve složitých ekonomických a ze strany ČSLH náročnějších sportovně technických podmínkách se soutěž nepodařilo udržet. Žďárský hokej pak prošel krizí, která vyvrcholila na jaře 1985 sestupem do krajského přeboru. Toto extempore však trvalo pouze jedinou sezónu a tak od roku 1986 hráli naši hokejisté nepřetržitě ve druhé lize, kde působili střídavě v různých skupinách, podle často se měnících přístupů svazu k organizaci soutěží. Další problémy přišly v první polovině 90. let v souvislosti s pronájmem ZS soukromé firmě a změnou postoje a.s. Žďas k podpoře sportu. Od sezóny 1994 – 95 se hrálo pod názvem HC Žďár a počátkem nového století bylo dosahováno dobré umístění, včetně účasti v play-off 2. ligy. Celkově úspěšné období ještě zvýrazněné úspěchy mládežnických celků přerušil příchod HC Senators do našeho města.

Vidina vyšší soutěže ovlivnila vedení klubu a byla pochopitelně příjemná i představitelům města a veřejnosti. To vše se ovšem dělo na úkor stávajícího kvalitního seniorského týmu a na konci skandální sezóny 2002 – 03 bylo postavení hokeje silně otřeseno. V kombinaci se spory a využití financí a následným vypovězením pronájmu zimního stadiónu HC Žďár vznikla složitá situace, která gradovala nutností oddělení mládežnického hokeje a zadlužením HC. Přes tyto potíže obnovené mužstvo dokázalo na ledě druholigovou příslušnost uhájit.

Prodejem licence 2. ligy a založením nového Sportovního klubu ledního hokeje (SKLH), začalo nové složité období poznamenané dozníváním neúspěchů a sporů právě uplynulých let.

Prvním krokem bylo vítězství v krajském přeboru a úspěch v kvalifikaci, čímž SKLH hned v první sezóně po prodeji licence dosáhl návratu do 2.ligy pro sezónu 2008-2009. Pro žďárský hokej je navíc potěšující fakt, že toho bylo dosaženo téměř výhradně s vlastními odchovanci.

Od sezóny 2008-2009 je SKLH Žďár nad Sázavou opět pravidelným účastníkem 2.ligy. Největšího úspěchu za posledních 25 let dosáhly Plameny v sezóně 2017-2018, kdy obsadily 2.místo v základní části a pomyslné stříbrné medaile si žďárští hokejisté pověsili na krk i po semifinále play-off.

Zpracoval PhDr. Jaroslav Švoma a redakce www.hokejzr.cz