MBU - ZNS 5:4 - Totální výbuch a Plameny znovu bez bodu

34., středa 22.1.2020
Moravské Budějovice - SKLH Žďár nad Sázavou MBU - ZNS
Moravské Budějovice: Helešic - Trnka, Šána, Rafaj, Brabec, Šebesta - Piš, Sigmund, Bazala, Molnár, Alexa, Špaček, Marcinko, Hovsepjan, Krutiš, Sorger
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma (21. Čáp) - Pleva, Koželuh, Spálovský, Lojek, Rašín, Kališ - Chlubna, Wasserbauer, Čermák, Bureš, Heinrich, Kovářů, Medek, Prokš, Jícha, Kunstmüller, Adam, Gregar
Branky a nahrávky: 4. Marcinko (Hovsepjan), 13. Špaček (Hovsepjan), 21. Krutiš, 27. Piš (Sigmund), 38. Sorger (Krutiš) - 27. Bureš (Pleva), 32. Heinrich (Pleva), 43. Wasserbauer (Lojek, Čermák), 57. Chlubna (Čermák) Rozhodčí: Reich - Urubčík, Čelechovský. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 296. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:4.
Totální výbuch. Jinak se ani prohra na ledě suverénně nejhoršího celku naší skupiny nazvat nedá. Plameny nastoupily do zápasu velmi vlažně a domácí se ujali během první třetiny dvoubrankového vedení, které dokázali během té druhé ještě o jednu branku navýšit. Ve třetí třetině si sice Plameny vytvořily místy velký tlak, ale stačilo to pouze na dvě branky za zády Helešice, a tak se vracejí domu s ostudnou prohrou.

Vstup do zápasu vypadal pro hosty ze Žďáru nadějně. Během úvodních minut několikrát prověřili Helešice v domácí brance a vypadalo to, že se po delší době pokusí opět vydolovat 3 body. Už na konci 4. minuty ale jejich snaha dostala první žihadlo. Hovsepjan přihrál zpoza branky na modrou, odkud se švihem prosadil Ján Marcinko - 1:0. Jen o půl minuty později to v brankovišti opět zavánělo brankou, ale skotačící puk se domácím borcům do odkryté Slámovy klece dostat nepodařilo. Na konci 5. minuty byl vyloučen za nedovolené bránění žďárský Koželuh, ale přesilovku se hostujícímu obrannému komandu podařilo ubránit. V 8. minutě měl pro změnu velkou příležitost hostující Medek, ale samostatný únik ve vyrovnávací gól nepřetavil. O mnoho úspěšnější byl v čase 12:46 domácí Adam Špaček, který mimo Slámův dosah tečoval Hovsepjanovu střelu - 2:0. Nepříznivý stav vyburcoval Plameny k mnohem větší aktivitě a na Helešice v domácí brance se snesla sprška střel. Žel bohu mířily buď do domácího gólmana nebo mimo. Do šaten se tak šlo mnohem radostněji domácím Žihadlům.

Pokud měli svěřenci trenéra Hamana v plánu do druhé třetiny vtrhnout a smazat manko, tak na to zřejmě cestou z kabin zapomněli. Již v deváté sekundě druhé třetiny totiž lovil bezmocný Sláma puk potřetí ze své sítě. Po chybě hostující obrany se neomylně pod břevno hostující branky trefil Petr Krutiš - 3:0. Tím také Slámovo účinkování v zápase skončilo a v hostující svatyni ho vystřídal Jan Čáp. S novým brankářem za zády se Plameny opět vrhly do útoku a několikrát nebezpečně prověřili domácího Helešice. Ale ani domácí Žihadla nebyla bezzubá a nebezpečně kontrovala. Přesto se nakonec v čase 26:12 radovali hosté. Puk za záda domácího gólmana doslova protlačil Lukáš Bureš, bod za asistenci šel na vrub kapitána Martina Plevy - 3:1. Žďárská radost však měla vyloženě jepičí život, jen o 11 vteřin později už to zase bylo o 3 góly. Po přihrávce Tomáše Sigmunda rozvlnil síť za Čápovými zády Daniel Piš - 4:1. Na začátku 28. minuty měli hosté možnost poprvé si zahrát přesilovou hru, ale Čermáka ve velké šanci vychytal Helešic. Přestože domácí oslabení přečkali, mohli se v polovině 32. minuty hráči zpod Zelené hory přece jen radovat ze snížení. Po další přihrávce Martina Plevy procedil puk skrze Helešicovy betony Aleš Heinrich - 4:2. Domácí gólman však i nadále přiváděl žďárské útočníky k zoufalství. Nepřišli si na něj ani Wasserbauer s Lojkem v přečíslení 2 na 1, ani přesilovková squadra Plamenů při vyloučení Piše. A když je Lojek přece jen při další přesilovce překonal, jeho ránu zastavila tyč. Následně žďárští doplatili na svoji starou bolest, hru v početní výhodě. Nejenže se jim v přesilovce nepodařilo skórovat, ale ještě je Krutiš obral o puk a předložil puk jak na podnose před branku volnému Richardu Sorgerovi, který už neměl problém Čápa překonat - 5:2. Po druhé periodě tak byla výhoda domácích ještě o gól větší.
V třetí části tak Plameny musely vsadit již vše na útok. Opět Helešice zasypávaly kanonádou střel a v čase 42:31 se konečně jedna ujala. Šťastným střelcem byl Jan Wasserbauer, asistenty Martin Lojek a David Čermák - 5:3. Branka očividně hosty nabudila a ti v následujících minutách proměnili domácí obranné pásmo v malý Verdun, Žihadla se ale na svých pozicích dobře zakopala a vyrážela do nebezpečných protiútoků. V případě akutní nouze domácí hráči vyhazovali puky na zakázané uvolnění. Nic na tom nezměnila ani další přesilovka hostí. Nakonec moravskobudějovická obrana přece jen na konci 57. minuty povolila. Asistenci Davida Čermáka za záda domácího brankáře usměrnil Tomáš Chlubna - 5:4. V tuto chvíli byly již Plameny doslova na dostřel a jejich tlak ještě umocnil faul domácího Molnára na konci 58. minuty. V poslední minutě to žďárští ještě zkusili s 6 hráči v poli, ale vyrovnávací branku se jim už vstřelit nepodařilo. Všechny 3 body tak překvapivě zůstaly v Moravských Budějovicích a Plameny na cestu domů odjížděly s prázdnou.

Radek Haman (SKLH Žďár nad Sázavou): „I přes postupně se zlepšující výkon, který vrcholil ve 3. třetině, jsme si utkání kvůli lehkovážnějšímu přístupu v první polovině utkání nezasloužili vyhrát.“