12., středa 7.11.2012
SKLH Žďár nad Sázavou - Břeclav ZNS - BRE
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma - Střecha, Staněk, Šír, Pleva, Smejkal, Doležal - Kunstmüller, Březina, Dítě - Vítek, Kaňka, Plachý - Ježek, Kotlík, Man - Hron, Kočan.
Břeclav: Zelenka - Dora (C), Dufa, Směřička, Šaur, Novák Jiř., Fišera, Koukal - Jurča, Zábranský, Bartoš M. – Beneš, Bolfík, Popolanský – Lechner, Kuriál, Bartoš O. – Dujsík, Zháňal, Novák Jak.- Vlašic
Branky a nahrávky: 8. Šír (Kaňka, Pleva), 19. Kunstmüller (Staněk), 22. Vítek (Kaňka , Plachý), 33. Kotlík (Man), 51. Plachý (Staněk), 56. Březina (Kunstmüller) - 34. Šaur (Zábranský, Jurča), 42. Beneš (Bartoš M.), 59. Popolanský
Rozhodčí: Talpa - Kotlík, Zídek Vyloučení: 5:5 Využití: 1:1 V oslabení: 1:1
Diváci: 543
Střely na branku: 33:36 (14:8, 8:14, 11:14)
Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2, 6:3
Hráč zápasu: Jiří Sláma (ZNS), Tomáš Dujsík(BRV)
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Žďárské Bouchalky dnes opět ožily druholigovým hokejem. Domácí Plameny se utkaly s břeclavskými Lvy a přítomní diváci mohli sledovat další vítězné tažení hokejistů SKLH. Poté co si Žďárští vytvořili čtyřbrankové vedení přišlo dvěma góly Břeclavi zdramatizování, ale domácí si bojovným výkonem nenechali tříbodový zisk uniknout a porazili jihomoravský celek 6:3, čímž si upevnili třetí místo v tabulce skupiny Střed.

Martin Sobotka musel před dnešním zápasem řešit problémy s obránci. Po odchodu Petra Beneše do Berouna, si dnes Jihlava stáhla také Jíchu a Koldu. Naštěstí však trenér disponuje dostatečně širokým kádrem a tak poprvé letos nastoupil ze „zálohy“ Tomáš Doležal a připraven byl i junior Miroslav Jan. Navíc chyběl i Ondřej Ježek, který si stále doléčuje zranění ze zápasu na Technice.

Úvod zápasu byl hodně svázán taktickou hrou z obou stran, kdy týmy jen stěží přecházely do střeleckých příležitostí. Tato disciplína vydržela až do páté minuty, kdy měl první vážnější šanci hostující Zábranský, ale Sláma jeho pokus chytil. To už se začínala otevírat zadní vrátka i na druhé straně, když hned o minutu později dovolili Břeclavští domácímu Vítkovi ujet obraně a v samostatném úniku zakončit, ale tuto první velkou šanci domácích Zelenka vychytal.

Šance však domácí nabudila a z následného tlaku si Žďár vynutil přesilovou hru. Početní výhodu v osmé minutě po nahrávkách Martina Plevy a Michala Kaňky proměnil střelou od modré Vojtěch Šír – 1:0. Poté začali úřadovat pouze hráči Plamenů, kteří zatápěli břeclavské obraně. Ve velkých střeleckých příležitostech byli Kuntsmüller, který jel opět sám na Zelenku a Dítě ve stejné situaci.

Když se ani jeden ze tří brejků nepodařilo Žďárským proměnit, začala se hra pomalu vyrovnávat, ale v tu chvíli udeřili domácí znovu. V 19. Minutě, jen pár sekund po vypršení další přesilovky a při signalizované výhodě, vypálil od modré čáry Pavel Staněk, jehož střelu usměrnil za Zelenkova záda Luboš Kunstmüller – 2:0. V prostřední části se hned po 62 vteřinách opět radovali domácí fanoušci, to když se po nahrávkách Jiřího Plachého a Michala Kaňky z fantastické otočky před brankářem prosadil David Vítek – 3:0. V následujících minutách se hrál velmi vyrovnaný zápas plný osobních soubojů i brankových šancí na obou stranách.

Jedna z nich vyústila ve čtvrtou branku Plamenů, kterou dosáhly dokonce při vlastním oslabení a znovu při signalizovaném vyloučení. Ve 32. minutě nahrál od mantinelu Jiří Man mezi kruhy, kde stál Dan Kotlík, jehož první střelu ještě Zelenka vyrazil, ale druhý pokus již prošel do branky - 4:0.

Jenomže brankovou ztrátu při vlastní přesilovce dokázali hosté ještě v téže početní výhodě smazat, když za minutu propálil od modré celé pásmo až do branky hostující Jakub Šaur – 4:1.

Břeclavi nalil kontaktní gól krev do žil, její hráči zvýšili tempo a zrychlili pohyb, čímž si vynutili tlak, což domácím činilo značné problémy. Sláma měl plné ruce práce, ale jistými zákroky nepustil Lvy do těsnějšího kontaktu. Především nebezpečná střel Koukala měla gólové parametry. Tím však druhá třetina skončila.

Závěrečná část nabídla hned z úvodu velké drama. Ve 42. minutě zajel za branku břeclavský Bartoš a poslal zpětnou přihrávku ke druhé tyči, kde stál připravený slovenský útočník Peter Beneš, který jen zasunul kotouč do odkryté branky – 4:2. Ale další komplikaci již hráči v červeném nepřipustili.

I když po šanci Popolanského to v ochozen pěkně zahučelo, ale Sláma vytáhl parádní a možná klíčový zákrok zápasu. Plameny definitivně zlomily odpor jižanů v polovině třetí třetiny. Pavel Staněk z hloubi obranného pásma vyslal do brejku, naprosto přesným obloučkem přímo na hokejku, Jiřího Plachého a ten vymetl pavučinu nad Zelenkovou lapačkou – 5:2.

Hosté si sice vytvořili ještě několik slibných příležitostí, ale Sláma nadále držel diváky i své spoluhráče v očekávání tříbodového zisku. Čtyři minuty před závěrečnou sirénou pojistili Žďárští své vedení šestou trefou. Ve chvíli kdy naskakoval na led vyloučený Bartoš, vypálil od modré Jiří Dítě, před brankou sklepl touš Luboš Kunstmüller a Ondřej Březina dorážel do odkryté Lví klece – 6:2.

Poslední slovo však měli hosté i když šlo jen o kosmetickou úpravu výsledku. Dvě minuty před koncem si po chybě domácí obrany před Slámu vybruslil Tomáš Popolanský, jeho první střelu ještě v leže vyrazil, ale následně jej již břeclavský forvard přestřelil - 6:3.

Žďárské Plameny prodloužily vítěznou šňůru již na čtyři zápasy v řadě a díky prohře Nymburka si upevnily třetí pozici v tabulce a unikají na rozdíl čtyř bodů, přičemž stále drží dvoubodový kontakt na druhou Techniku a na vedoucí Hodonín ztrácí čtyři body.

V neděli čeká Sobotkovu squadru jindřichohradecký Vajgar, který se letos poprvé představí na Bouchalkách. Papírové předpoklady hovoří při pohledu na tabulku jednoznačné, ale jak to ve skutečnosti dopadne, uvidíme v neděli večer.

„Věděli jsme, že Břeclav má dobrý mančaft s výbornými bruslaři, ale přesto jsme začátek trochu zaspali. Můžeme poděkovat Jirkovi Slámovi, že nás tam podržel. Trochu se štěstím jsme vedli po první třetině 2:0 a o přestávce jsme si to museli vyříkat, abychom začali druhou třetinu líp, protože proti takhle silnému soupeři, nejde hrát jako v zápase proti Chotěboři, ze kterého jsme si přenesli až příliš velkou pohodu a uspokojení. Kluci přidali obrovskou bojovnost a už to pak bylo znát. Každopádně jsme moc rádi, že jsme získali tři body proti takhle silnému soupeři. Jediné co mě mrzí je zase poměrně slabá návštěva. Kluci do toho dávají všechno, myslím si, že předvádí dobrý hokej, pěkné akce a góly, bojují, dávají do toho srdce, ale diváků nepřibývá, skoro naopak, to je mi fakt líto.“

Michal Konečný (trenér HC Lvi Břeclav):

Michal Konečný
„Myslím, že jsme začali dobře. Bohužel jsme na začátku neproměnili šance a domácí nás potrestali. Hlavně ten druhý gól na 2:0 do šatny byl hodně smolný. Zase jsme si dali vlastní branku, už několikátou letos. Do druhé třetiny jsme se chtěli dostat nějakým aktivním hokejem, ale po neuvěřitelných chybách, které dokážeme vzadu vymyslet, se domácí dostali do čtyřbrankového vedení a pak už se těžko hraje. Ještě za stavu 4:2 jsme měli tutovku na 4:3. To nevyšlo a po pátém gólu to už nešlo. Ne že bychom rezignovali, ale bylo vidět, že Žďár je v pohodě, daří se jim a už si to ohlídali.“