TOP přestup sezóny ve Žďáru! Plameny vítají Petra Koukala

Zveřejněno 08.05.2024 | Michal Šimek
Přestupová bomba je na světě! Tým Plamenů vítá ostříleného matadora, mistra světa z roku 2010, hráče s téměř 900 zápasy v extralize a 300 zápasy v KHL Petra Koukala, který tak v rodném městě, kde hokejově vyrostl zakončí svojí skvělou hokejovou kariéru. Nyní si můžete přečíst první, bezprostřední postřehy po podpisu smlouvy.

doufám, že klukům předám nějaké své zkušenosti

Petře, vítáme Tě v klubu. Pověz nám, jak se celý tvůj přestup povedl?
Upeklo se to vlastně docela jednoduše. Po minulé sezóně mi zavolal Martin Nečas s nabídkou, jestli bych nechtěl ještě rok hrát za Žďár. Neoficiálně jsme se o nabídce bavili už v loni při charitativním zápase. Začal jsem o tom přemýšlet, počkal jsem si ještě na případné další nabídky, ale nakonec jsem se po osobní schůzce s Martinem Nečasem rozhodl jeho nabídku přijmout.

A jaká bude tvá role v týmu? Probírali jste ji?
Ano probírali. Nechci říkat, že budu vychovávat mladé, to přímo nesnáším, ale doufám, že klukům předám nějaké své zkušenosti a hokejový rozhled. Věřím, že jim můžu pomoct k lepším výkonům na ledě, aby se hrálo výš než minulou sezónu. Žďár to loni rozjel výborně, pak to bohužel šlo trochu z kopce, ale potenciál tam je.

Setkal jsi se s hlavním trenérem Martinem Sobotkou?
Ano, potkali jsme se přímo na schůzce s GM Martinem Nečasem. Probrali jsme, jak vidí mou roli oni a jak ji vidím já. Pak jsem si vzal čas na rozmyšlenou, shrnul si to sám pro sebe a na základě toho jsem se rozhodl.

doufám že klukům nebudu nic kazit

Je pravděpodobné, že budeš hrát v první lajně s Duškem a Půhoným, kteří loni nasbírali 160 bodů. To vypadá jako hodně slibná lajna, ne?
No, 160 bodů jsem udělal tak za posledních 5 let dohromady. (smích) Samozřejmě nějaká vize spolupráce tam je, doufám že klukům nebudu nic kazit a bude nám to fungovat.


"
ZAČAL JSEM O TOM PŘEMÝŠLET, POČKAL JSEM SI JEŠTĚ NA PŘÍPADNÉ DALŠÍ NABÍDKY, ALE NAKONEC JSEM SE PO OSOBNÍ SCHŮZCE S MARTINEM NEČASEM ROZHODL TU NABÍDKU PŘIJMOUT.

Dá se říct, že pomalu začínáš bilancovat svou hokejovou kariéru? Nebo jsi ještě nedal vrcholovému hokeji definitivně vale?
V podstatě tohle byl ten hlavní důvod, proč jsem šel na schůzku s trenéry. Protože, když jsem například v sezoně přijel s Kolínem do Sokolova, říkal jsem si: Co tady ještě dělám? Úplně profesionální hokej v extralize a 1. lize už si nedovedu dál představit. Kdybych chtěl hrát za každou cenu, možná by mi agent ještě něco ve vyšších soutěžích sehnal. Ale dojíždění do Kolína bylo už na hraně a Žďár je nyní přijatelná vzdálenost od domova.

Jaké to je po tolika letech se vrátit do klubu, kde jsi hokejově vyrůstal?
Jsem zvědavý, loni jsem tam byl jen na jeden zápas, takže spíš jen na návštěvě. Žádná velká očekávání si nedávám, z toho už jsem snad vyrostl (smích). Samozřejmě se těším. Pár kluků znám ještě z dětství, jinak se budu seznamovat. Ale hlavně se těším, že si ještě o rok prodloužím pobyt v hokejové kabině. Dřív jsem to nechápal, ale teď už dokážu pochopit i Jardu Jágra, proč tak dlouho hraje. (smích)

Sledoval jsi dlouhodobě, jak se to ve Žďáru hokejově vyvíjí?
Dlouhodobě úplně ne, ale vždycky jsem měl rád přehled. Dřív se to sledovalo na teletextu, pak na internetu, teď má člověk live výsledky v telefonu, takže jsem věděl, jak se Žďáru daří a že hraje s Havířovem, což mě zajímalo, protože jsme tam loni jeli s Kolínem. Ale abych vyloženě sledoval, kdo tam hraje a kdo trénuje, to zase ne.

rekonstrukce určitě prospěje

Co říkáš na informaci, že by příští rok měla začít rekonstrukce zimního stadionu?
Vidíš, to jsem ani nevěděl. Ale je to jen dobře, všechno jde dopředu a nároky na zázemí jsou úplně jinde než když jsem tam jako kluk začínal. Tenkrát jsme chodili sami, hráli fotbálek než přišel trenér otevřít kabinu. Dnes je to postavené na skautech a profesionálním zázemí už od mládí. Takže rekonstrukce určitě prospěje, teď se předělává hodně stadionů. Je těžké dnes přitáhnout děti k hokeji, mají milion jiných možností. Takže čím lepší zázemí a podmínky budou, tím víc dětí u hokeje snad zůstane.

Klub letos slaví 85 let hokeje ve Žďáru, to je slušné výročí. Ty budeš takový dárek pro fanoušky, ne?
Doufám, že jako dárek nebudu moc dlouho zabalený, aby to pak nesmrdělo. (smích) Ne, přeju si hlavně být zdravý a aby lidi rádi chodili na hokej a všichni z toho měli dobrý pocit. Aby se fanoušci rádi vraceli a měli důvod nás podporovat. Ať už pozitivně nebo negativně, hlavně ať chodí a není to před prázdnými tribunami.

V době sociálních sítí jsou negativní ohlasy téměř nevyhnutelné, že?
Naštěstí sociální sítě moc nesleduju, takže mi to nervy nedrásá. Ať si mě klidně fanoušci v komentářích podávají, to mě nechává v klidu. (smích)

Záleží hlavně na lidech v ČT

A poslední otázka úplně z jiného soudku. Uvidíme tě na mistrovství světa v roli experta a spolukomentátora? Je to něco, čemu by ses chtěl do budoucna věnovat?
Baví mě to a určitě se v té roli dokážu vidět i dál. Momentálně je to spíš takový koníček, není to na full-time job. Nejsem jediný expert v týmu, je tam spousta dalších bývalých hráčů, co to dělají už dlouho. Já jsem nesmírně vděčný, že jsem tu šanci vůbec dostal, za to patří dík České televizi a Robertu Zárubovi. Letos budu potřetí na MS, pokaždé to bylo jiné - poprvé ve studiu, loni týden v Rize a letos v Ostravě, zatímco Češi hrají v Praze. Jsem zvědavý, jaké to bude komentovat "neutrálně" v Ostravě. Tím, že jsem byl zraněný, tak jsem letos komentoval i další zápasy v extralize a reprezentaci, takže jsem do toho víc zapadl. Beru to pořád jako sbírání zkušeností a uvidíme, co bude dál. Záleží hlavně na lidech v ČT, já to nechávám otevřené.

Díky moc za rozhovor, Petře! Ať se daří ve Žďáru a na viděnou v Ostravě.
Díky, těším se na to!