STATISTICKÉ OKÉNKO 2019/20 II. (týmové)

Zveřejněno 24.03.2020 | Redakce
V minulém díle Statistického okénka jste se mohli podívat na to, jak se dařilo v uplynulé sezoně našim hráčům. Jak jsme ale slíbili, tak v dnešním díle se zaměříme na tým jako celek, takže se dozvíte, jak se dařilo našemu týmu proti jednotlivým soupeřům, v jednotlivých pětinách nebo jak si vedli například v přesilových hrách oproti ostatním týmům ve skupině Východ. Tak doufáme, že Vám v době karantény alespoň trochu vyplníme váš volný čas.

CELKOVÉ STATISTIKY

ZÍSKANÉ BODY

Tato statistika nebude ničím překvapujícím. Jasným lídrem této sezony se stali Draci ze Šumperka (celkem 103), kteří dominovali způsobem start-cíl. Zajímavostí je, že dokázali získat více bodů na venkovních hřištích (50) než druhý nejlepší celek na těch domácích - Opava. Slezané získali ve své pevnosti celkem 45 bodů ze 60 možných, oproti tomu na výjezdech mimo své město získali bodů třiadvacet (4. nejhorší v soutěži).

Naši hokejisté se v počtu získaných bodů (doma i venku) umístili shodně na 7. místě, což bylo i jejich celkové umístění v tabulce, které znamenalo, že do vyřazovacích bojů neproklouzli. Na domácích hřištích získali 31 bodů (51,6 %) a na venkovních pouze 21 bodů (35 %).

VSTŘELENÉ GÓLY

I zde byli nejlepší šumperští hokejisté, kteří dokázali vstřelit úctyhodných 211 branek, když celkem 82 jich vstřelila jejich elitní útočná formace Jaroš-Milfait-Vachutka (38 % všech gólů). Na domácím hřišti se dařilo střílet branky Opavě, která jich nasázela 92 (celkem 146), naopak na venkovních hřištích jich vstřelila pouze 54, což je druhý nejhorší výkon v naší skupině. Venku se naopak dařilo Hodonínu, který vedl bývalý trenér Plamenů Michal Konečný. Drtiči dokázali nastřílet mimo svůj stánek celkem 73 branek (celkem 148).

A jak si vedly Plameny? Ty se v celkovém součtu dělí o 5. pozici s Bobry z Valašského Meziříčí, když dokázaly celkem 138krát rozveselit své fanoušky. Pokud vezmeme statistiky pouze z venkovních stadionů, tak tam se zařadily dokonce na 3. místo s 68 vstřelenými brankami (společně s Havlíčkovým Brodem).

OBDRŽENÉ GÓLY

Ano, jak jinak, i zde byl nejlepší suverénní lídr naší skupiny. Draci povolili svým soupeřům pouze 89 branek, což v celkovém součtu dělá průměr 2,23 branek na utkání. Toto je skvělá vizitka pro celou defenzivu v čele s brankářskou dvojicí Wanecki-Peksa. Druhým nejlepším celkem je, možná trochu překvapivě, Kopřivnice. Ta se ale může spolehnout na možná nejlepšího brankáře 2. ligy Petra Hromadu, který již dokázal v minulosti pomoci Vsetínu k postupu do Chance ligy.

Pokud se podíváme na defenzivní statistiky Plamenů, tak zde můžeme najít právě jednu z příčin letošní sezony. Naši hokejisté inkasovali v průměru 3,8 branek na utkání (152 branek), horší už byl pouze Nový Jičín (165) a bezkonkurenčně poslední Moravské Budějovice (221).

SPECIÁLNÍ FORMACE

Pokud se zaměříme na nerovnovážné situace, tak ve statistice ubráněných oslabení poprvé nenajdeme Šumperk na prvním místě. Zde naprosto dominovali hráči Kopřivnice, kteří dle dostupných statistik ubránili téměř 93 % svých oslabení (174/188). Na druhém místě již nalezneme Šumperk (87,82 %, 137/156) a na třetím Bobry z Valašského Meziříčí (87,20 %, 143/164).

Naopak přesilové hry opět ovládli Šumperští, když dokázali proměnit v průměru každou svoji 4-5 početní výhodu (22,10 %, 40/181). Naopak nejhorší v této statistice, možná trochu překvapivě, byli v uplynulé sezoně hráči Valašského Meziříčí, kteří využili sotva jednu přesilovou hru z 10 (9,36 %, 16/171).

I přes veškerou (a leckdy oprávněnou) kritiku byli naši hokejisté čtvrtí nejlepší v proměňování svých přesilových her (16 %, 28/175), naopak ve hře v oslabení byli druzí nejhorší (82,12 %, 147/179). I to mohl být jeden z aspektů, proč se nepodařilo probojovat do vyřazovacích bojů. Horší v tomto ohledu byly už pouze Moravské Budějovice (79,19 %, 137/173).

TRESTNÉ MINUTY

Nejméně vylučovaným týmem v právě uplynulé sezoně byli hráči Valašského Meziříčí, kteří posbírali celkem 424 trestných minut. Na druhém místě byli, jak jinak, Draci ze Šumperka (461) a na třetím místě se umístili naši hokejisté (520). Naopak titulem nejtrestanějšího celku se mohou „pyšnit“ hráči Opavy, kteří v celkovém součtu posbírali 637 trestných minut.

PLAMENY

MINITABULKA

Pokud se podrobně podíváme na „minitabulku“ ze vzájemných zápasů se všemi soupeři, tak uvidíme, že Plameny měly pozitivní bilanci rovnou s polovinou z nich. Nejoblíbenějším soupeřem byli Ďáblové z Nového Jičína, se kterým Plameny získaly celkem 13 bodů z 15 možných (86,67 %, 13/15). Jedinou ztrátu si připsali v domácím říjnovém utkání, které naši hokejisté prohráli v prodloužení 3:4. Dalším oblíbeným soupeřem (i přes kontumaci 0:5 kvůli neoprávněnému startu Václava Půži) byly Moravské Budějovice, se kterými Žďárští získali 9 bodů (60 %, 9/15). Pozitivní bilanci měli dále i s Kopřivnicí (53,33 %, 8/15) a také s Drtiči z Hodonína (53,33 %, 8/15).

Naopak noční můrou v letošní sezoně byly derby s Havlíčkovým Brodem. V nich Plameny získaly pouhé dva body (13,33 %, 2/15), které vybojovaly až v posledním vzájemném utkání této sezony. Bez velkého překvapení je týmem, se kterým hráči SKLH získali nejméně bodů, i Šumperk (20 %, 3/15). Dalšími celky s negativní bilancí jsou Opava (26,67 %, 4/15) a Valašské Meziříčí (33,33 %, 5/15). Nutno dodat, že s těmito týmy se Plameny utkaly třikrát z pěti případů na jejich stadionech.

Z těchto statistik můžeme vypozorovat, že se Plamenům příliš nedařilo se soupeři z první trojky, s nimiž získali pouhých 9 bodů z celkových pětačtyřiceti, naopak se soupeři od čtvrtého místa jsou tyto bodové součty o mnoho příznivější. Dále si můžeme všimnout, že k postupu do play-off chyběly poztrácené body jak s Moravskými Budějovicemi, tak i s Havlíčkovým Brodem.

STATISTIKY PO PĚTINÁCH SOUTĚŽE

V této sekci se podíváme na to, jak si vedly Plameny v jednotlivých částech této sezony. Jak již bylo několikrát řečeno, náš tým měl velice špatný vstup do soutěže, a to se promítlo i ve statistikách první pětiny. V ní Plameny získaly pouhých pět bodů a inkasovaly hrozivých 40 branek (skóre 26:40). Jedinou tříbodovou výhru si připsaly proti Žihadlům z Moravských Budějovic, které rozstřílely na domácím ledě 10:1. Po první pětině se tak Plameny nacházely na předposledním místě tabulky.

Naopak druhá pětina byla tou nejlepší, což jistě podpořila i úvodní výhra v Šumperku v polovině října. Žďárští hokejisté získali celkem 17 bodů (nejvíc v sezoně) při kladném skóre 34:29. Díky těmto výsledkům se Plameny posunuly na 6. místo zaručující play-off.

Bohužel ve třetí části sezony se opět našim hokejistům přestalo výsledkově dařit. Nešťastné prohry se Šumperkem a Hodonínem na úvod, promrhané vítězství v Havlíčkově Brodě, doslova zkrat ve Valašském Meziříčí a již zmíněná kontumace s Moravskými Budějovicemi měla za následek to, že Plameny v tomto období získaly pouze sedm bodů (skóre 21:28) a klesly až na předposlední příčku v tabulce.

Ani čtvrtá pětina sezony nepřinesla výsledkové zlepšení a Plameny v ní získaly pouhých 9 bodů z 24 možných (skóre 26:31). V této části sezony se zrodil i největší kolaps sezony, když naši hráči prohráli na ledě Moravských Budějovic 5:4. Po této nečekané prohře však přišly dvě výhry s Valašským Meziříčím a Novým Jičínem, což dávalo naději do závěrečné fáze uplynulé sezony. I přesto byly Plameny i nadále na předposledním místě tabulky skupiny Východ.

I přes úvodní domácí vysokou porážku se suverénním Šumperkem patřila poslední pětina k tomu nejlepšímu, co Plameny v letošní sezoně předvedly. Díky třem výhrám v řadě (Hodonín, Kopřivnice a Havlíčkův Brod) ještě držely naději na play-off, kterou ale záhy rozplynula prohra v Opavě (plus také dobrá forma Kopřivnice). Celkově v poslední fázi sezony posbíraly Plameny 14 bodů (skóre 31:24) a skončily tak na nepostupovém 7. místě východní skupiny.

zdroj statistik: hokej.cz