SOBOTKA: Nějaké novinky do týmu chci zavést

Zveřejněno 28.04.2021 | Redakce, foto: Jiří Mokrý
Tak, jak jsme slíbili, přinášíme podrobnější rozhovor se staronovým koučem Plamenů Martinem Sobotkou. O plánu a průběhu letní přípravy, změnách v kádru, herním stylu, ale také třeba o tom, co šestačtyřicetiletý žďárský patriot říká o triumfu Třince v extralize.
Martine, kdy s mužstvem zahájíš letní přípravu?
Začneme v pondělí třetího května, samozřejmě za dodržování všech nastavených pravidel v souvislosti s covidem-19. Suchá příprava bude probíhat do nějakého prvního či druhého července, pak dostanou hráči pár týdnů volna. V srpnu se znovu sejdeme podle toho, kdy bude k dispozici led, což by mělo být třetího nebo čtvrtého srpna.

Jak by měla příprava probíhat?
Scházeli bychom se každý týden od pondělí do čtvrtka, tedy čtyřikrát týdně. Pokud to bude možné, chtěli bychom kombinovat hřiště, terén, ale třeba i areál u Piláku.

Na co se hráči mohou „těšit“?
Bude to taková klasika. Zaměříme se na rychlost, sílu a vytrvalost. Do toho samozřejmě zapojíme i nějaké hry. Jen je škoda, že asi nebudeme moci využít posilovnu.

Jak si s tím poradíte?
Jsou dvě možnosti. Buď nám nezbude nic jiného, než vytahat činky ven, nebo budeme posilovat vlastní silou.


"
KOSTRA TÝMU ZŮSTALA POHROMADĚ, DÁL JSOU TU OSOBNOSTI TYPU MARTINA PLEVY ČI MARTINA LOJKA. VĚTŠINU KLUKŮ ZNÁM, NĚKTERÉ I Z PŮSOBENÍ U MLÁDEŽE NEBO V TŘEBÍČI.

Vzhledem k okolnostem asi bude, podobně jako před rokem, příprava hodně specifická, že?
Musíme se připravit tak, aby vše bylo ku prospěchu věci a byli jsme patřičně nachystaní. Samozřejmě se těžko cokoliv plánuje, navíc vše musíme kombinovat s prací hráčů, takže u některých to na sebe nebude úplně navazovat. Bude to prostě specifické.

Jak moc budeš průběh přípravy přizpůsobovat aktuální situaci?
Zřejmě docela dost. Vypadá to, že ji budeme muset hodně řešit směrem k aktuálnímu stavu. Kostru samozřejmě máme. Ale těžko můžeme začít nějak zostra, když všichni dobrého půlroku skoro nic nedělali. Pak by akorát byli dalších čtrnáct dní nepoužitelní.

Jak se za dobu pěti let, co jsi působil v jiných klubech, změnil kádr mančaftu?
Trochu se změnil, ale nemyslím si, že nějak razantně. Kostra týmu zůstala pohromadě, dál jsou tu osobnosti typu Martina Plevy či Martina Lojka. Většinu kluků znám, některé i z působení u mládeže nebo v Třebíči.

Velkou výhodou pro Tebe určitě bude fakt, že u mužstva v roli asistenta zůstává Radek Haman?
Přesně tak, Radek byl s klukama uplynulé tři sezony, takže tohoto se nebojím. S kádrem, který tu byl v loňské sezoně k dispozici, se moc hýbat nebude. Věřím, že ti, co tu loni v říjnu sezonu ukončili, ve Žďáře dál zůstanou.

Kádr tedy podle Tebe má svoji kvalitu?
To rozhodně. Už loni byl slušně poskládaný. Jsou tu kvalitní mladí hráči, slušná střední generace, ale takéti zkušení.V uplynulé sezoně by mančaft určitě udělal nějaký úspěch. Když na sobě budou kluci dál pracovat, určitě se nemusíme bát.

Dojde přesto k nějakému posílení či doplnění týmu?
Mám v plánu jej doplnit o dvě jména. Chceme třeba kluky, kteří jsou místní, ale perou se o místo v juniorkách klubů z vyšší soutěže. Třeba formou střídavých startů by mohli nastupovat u nás. Tu cestu mají určitě otevřenou, ale záleží na nich, jak budou chtít pracovat a dál se zlepšovat.

Hodláš nějak měnit herní styl, kterým chceš, aby se mužstvo prezentovalo?
Přiznám se, že o tom jsme s Radkem ještě nemluvili, na to je ještě dostatek času. Nějaké novinky, které jsem načerpal v předchozích letech, bych do kluků samozřejmě chtěl dostat. Jinak ale platí, že hokej je v podstatě vymyšlená věc, spíše jde o to, jak budou kluci plnit pokyny.

Na závěr lehce odbočím. Českým extraligovým mistrem se stali hokejisté Třince, co na to říkáš?
Za mě asi zcela zaslouženě, protože finálová série byla poměrně jasná. Trošku paradoxně se nejvíce nadřeli v semifinálové sérii s Mladou Boleslaví. O rozhodujícím sedmém utkání se toho hodně napsalo, ale člověk občas potřebuje kus štěstí.

Takže je titul ve správných rukou?
Ano, celou sezonu hrál Třinec výborně, už v základní části skončil hned za Spartou na druhém místě. Výborně jim chytal gólman Kacetl, jen škoda, že Liberec ve finále přišel o spoustu klíčových hráčů. Play-off už ovšem takové je, síla mužstva kolikrát výrazně klesá. Třeba i ten širší kádr rozhodl ve prospěch Ocelářů.

Začal světový šampionát osmnáctek, český tým na něm chce zabojovat o medaili. Je to podle Tebe reálné?
Sledoval jsem náš úvodní zápas s Německem, mančaft určitě má svůj potenciál i některé výrazné individuality. Opět půjde především o čtvrtfinále, pak už se může stát cokoliv. Medaili bych nám hodně přál, ale upřímně musím přiznat, že bych si na to, že ji získáme, asi nevsadil.