Zveřejněno 21.02.2020 | Redakce
HC Slezan Opava SKLH Žďár nad Sázavou
42., sobota 22.2.2020 17:00 Zimní stadion města Opavy
HC Slezan Opava - SKLH Žďár nad Sázavou OPA - ZNS
Plameny v rámci 42. kola druhé ligy skupiny Východ zavítají do daleké Opavy a nečeká je nic jednoduchého, protože právě Slezané jsou druhý nejlepší tým na domácím hřišti. Naši hokejisté ale budou chtít udržet alespoň malou naději na postup do vyřazovacích bojů, a tak nemohou brát nic jiného než tříbodový zisk. Podaří se jim tak vyhrát čtvrté utkání v řadě? Utkání startuje v sobotu v 17:00.

POSLEDNÍ UTKÁNÍ

Již popáté se v této sezoně odehrálo derby mezi havlíčkobrodskými Bruslaři a žďárskými Plameny a opět se bylo na co dívat. Za hlavní hrdiny se pasovali oba brankáři, kteří se překonávali v tom, jak útočníky na obou stranách přivádět k nepříčetnosti při likvidování jejich jasných brankových příležitostí. Nejprve se ve 12. minutě při dvojnásobné početní převaze trefily Plameny a svůj hubený náskok si držely až do 44. minuty, kdy se domácím poprvé podařilo vyrovnat. V 47. minutě si hosté vzali vedení zpět a dlouho to vypadalo, že by si pod Zelenou horu mohli odvézt všechny tři body. Domácí ale v závěru zariskovali a při vlastní přesilovce poslali na led ještě šestého bruslaře a tento tah nakonec přinesl ovoce. V polovině 59. minuty přišlo srovnání. Šlo se tak do prodloužení, ve kterém už se svěřenci trenéra Hamana prosadili s konečnou platností a vybojovali vítězství v prodloužení. „Utkání nebylo vůbec jednoduché, protože jsme s Havlíčkovým Brodem letos neudělali ani bod. Jsme pod tlakem, abychom se dostali do play-off. V posledních třech zápasech se nám daří mazat bodovou ztrátu na Kopřivnici. Oni sice vyhráli v Novém Jičíně, ale my se musíme koukat sami na sebe. S domácím týmem to bylo velmi důležité utkání. Dovolím si říct, že dva body jsme si zasloužili. Jsem rád za kluky, kteří na hřišti nechali všechno,“ řekl po utkání trenér žďárského celku Radek Haman.

41. kolo, středa 19. 2. 2020
BK Havlíčkův Brod - SKLH Žďár nad Sázavou 2:3p (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 44. Třetina (Kadlec, Kliment), 59. Voříšek (Kulhánek, Třetina) – 12. Heinrich (Pleva), 47. Wasserbauer (Pleva), 62. Prokš (Spálovský, Jícha). Rozhodčí: František Held – Jan Kleprlík, Jan Vašíček. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 621. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

Sestava z minulého utkání: Sláma (Čáp) – Kališ, Spálovský, Pleva (C), Rašín, Lojek – Bureš, Kadleček, Jícha, Gregar, Kovářů, Prokš (A), Wasserbauer (A), Chlubna, Adam, Kunstmüller, Heinrich

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Otazník visí nad startem útočníka Davida Čermáka, který chyběl trenéru Radku Hamanovi již ve středečním derby. V případě obránce Jakuba Jenáčka se o jeho startu rozhodne až během sobotního dopoledne.

SLÁMA: DO OPAVY JEDEME PRO TŘI BODY

Tým Plamenů se v posledních zápasech může pochlubit velice dobrou formou, podpořenou velice dobrými výkony brankáře Jiřího Slámy. A právě jeho jsme se zeptali, čím to je, že náš tým dokázal vyhrát 5 z posledních 6 duelů. „Těžko říct, co je tím hlavním důvodem. Možná vědomí, že pokud nevyhrajeme všechny zbývající zápasy, tak to pro nás znamená konec sezony. Už nemáme prakticky co ztratit, takže jdeme do každého zápasu, jako by byl náš poslední,“ uvedl žďárský odchovanec, který v letošní sezoně vychytal již dvě čistá konta, a se smíchem dodává: „A hlavně se všichni těšíme na „terminátora“ (geniální 3v1 LED reflektor s působivými funkcemi) a zákusky.“ Že naši hokejisté v letošní sezoně mají za vítězné zápasy zákusky namísto odměn v podobě peněz, to už jste si jistě mohli přečíst v obsáhlém rozhovoru generálního manažera Miloslava Šimona pro hokej.cz.

„Sali“ má v posledních duelech skvělá čísla. V čem sám vidí své zlepšující se výkony na závěr sezony? „Neřekl bych, že by se mi začalo nějak extrémně dařit. Spíš je to dáno tím, že jsme celkově v posledních zápasech zlepšili defenzivní hru a soupeři nemají tolik vyložených sanic, ze kterých by mohli skórovat,“ chválí defenzivu Plamenů, která v posledních třech duelech inkasovala pouze třikrát.

V Opavě, pokud se nestane nic neočekávaného, nastoupí brankář Sláma od začátku již do 9. utkání v řadě. Jak sám toto utkání vidí? „Čeká nás dlouhá cesta, takže hodně důležitý bude vstup do utkání. Pevně věřím, že dokážeme navázat na předchozí dobře odehraná utkání a odvezeme si 3 body, i když to bude nesmírně náročné,“ je si vědom kvalit soupeře, který hlavně na domácím hřišti patří vůbec k nejlepším v naší druholigové skupině Východ.

A jak vidí šance svého týmu na účast ve vyřazovacích bojích? „Naděje umírá poslední, takže dokud stále existuje i sebemenší šance, tak věřím, že to můžeme dokázat,“ burcuje jednatřicetiletá dlouholetá opora žďárských Plamenů.

V brance by se měl znovu objevit Jiří Sláma, který má v posledních zápasech skvělou formu foto: Petr Nedvěd

HC SLEZAN OPAVA

Počátky hokeje: 1945
Stadion: Zimní stadion města Opavy (kapacita 5 500 míst)
Klubové barvy: červená a bílá
Trenér: Pavel Zdráhal

INFORMACE O KÁDRU

Jasnou jedničkou opavského celku je vítkovický odchovanec Matyáš Daňa, který má na svém kontě v letošní sezoně již 34 startů, jedno čisté konto a to vše s průměrem 3,24 branky na zápas, čímž se řadí k nejlepším brankářům naší druholigové skupiny.

V obraně si budou muset dát Plameny největší pozor na nám dobře známého Jakuba Peslara, který i v Opavě potvrzuje nálepku velice produktivního obránce a připsal si na své konto již 22 kanadských bodů. Zdárně mu sekunduje i zkušený Jiří Šindelář, který ve druhé lize odehrál již přes 400 duelů, a nesmíme opomenout ani teprve jedenadvacetiletého Davida Zdeňka, který vypomáhá Slezanům z nedalekého Havířova.

V útoku nejvíce září útočná trojice Petr Wolf, Bohumil Herman a Vlastimil Malina. Prvně dva jmenovaní spojili s Opavou celou svoji hokejovou kariéru a jsou tak považováni za jedny z ikon opavského Slezanu. Zato dvaadvacetiletý Vlastimil Malina je odchovancem Vítkovic a v Opavě kroutí svoji třetí sezonu, během této doby se ale zařadil již mezi opory opavského celku. Dalším velice zajímavým jménem na soupisce Slezanů je útočník Denis Gulda (na fotce). Ten přišel v průběhu sezony z německého Höchstadteru, který hraje třetí německou ligu. Tento subtilní útočník si drží v průměru více než jednoho kanadského bodu na utkání a své kvality potvrdil i v předchozím vzájemném duelu na Bouchalkách, kde si připsal dva kanadské body. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na nejlepšího střelce Slezanů Tomáše Rouska, který dokázal v právě probíhající sezoně vstřelit již 19 branek.

Po dlouhých sedmi letech se do Opavy vrátil útočník Denis Gulda foto: Deník/Petr Widenka

Opavští hokejisté před odjezdem k zápasu do Šumperka přemýšleli o tom, jak zaskočit domácího velkého favorita. Jenže už v první třetině přišlo vystřízlivění a Slezan ji prohrál 5:0. Lépe si Opava nevedla ani ve zbytku zápasu a prohrála 12:2. Trenér Pavel Zdráhal byl po utkání pořádně nazlobený a výkon jeho svěřenců nezůstane bez odezvy. „Spletli jsme si Vánoce a mysleli jsme si, že jedeme na vánoční utkání. Kdybych měl někomu začít něco vytýkat, tak bychom spolu sepsali sto stran. Je smutné, že si někteří hráči myslí, že mají na víc, dneska viděli, že se s druholigovým mužstvem neumí prosadit. Nepřijeli jsme tady vyhrát, ale taky jsme tady nepřijeli dostat dvanáct. Výkon nezůstane bez odezvy, ale to si vyřešíme interně. Chtěl bych vyzdvihnout brankáře, to je vše,“ uvedl po utkání trenér Slezanů.

Draci Pars Šumperk - HC Slezan Opava 12:2 (5:0, 4:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 4. Vachutka (Milfait, Drtil), 8. Horký (Urban, Sedlák), 12. Jaroš (Vachutka), 17. Gewiese (Vachutka, Milfait), 20. Vachutka (Jaroš, Kabelka), 28. Kofroň (Vachutka, Spratek), 30. Milfait (Sedlák), 30. Gewiese (Spratek), 35. Krejčiřík (Antonov, Sedlák), 45. Spratek (Gewiese, Kabelka), 53. Gewiese (Kofroň, Kabelka), 60. Spratek (Hroch, Gewiese) - 21. Hendrych (Herman, Zdeněk), 39. Ficek (Herman, Hendrych). Rozhodčí: Goňa - Novotný, Pippal. Vyloučení: 3:5. Využití: 3:0. Diváci: 1140. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 9:1, 9:2, 12:2.

Sestava z minulého utkání: Daňa (21. – 56. Velička) – Šindelář, Zouhar, Chalupa, Zdeněk, Ficek, Chujac, Gabrhelík – Peslar, Kysučan, Malina, Horný, Buršík, Kadula, Gulda, Wolf, Herman, Kovářík, Rousek, Hendrych