Zveřejněno 06.10.2023 | Anna Daňsová
AZ Havířov SKLH Žďár nad Sázavou
5., sobota 7.10.2023 15:00
AZ Havířov - SKLH Žďár nad Sázavou HAV - ZNS
Po středečním utkání, které v poslední vteřině rozhodl Dominik Dušek proměněným trestným střílením, čeká Plameny velmi těžký soupeř, kterým je prozatímní suverén skupiny východ, Havířov. Zápas začíná netradičně již v 15:00 a sledovat jej můžete prostřednictvím Czechicehockey.tv!

Ani čtvrté kolo nezačaly Plameny nejlépe, v první třetině byli hosté aktivnějším týmem a zaslouženě šli do kabin s jednobrankovým vedením. Od druhé části se ale domácí zvedli, podařilo se jim vyhrát druhou třetinu 3:2 a zápas vyrovnat. V napínavé třetí části nerozhodla ani dlouhá přesilová hra domácích 5 na 3, a tak to vypadalo, že opět bude rozhodovat až prodloužení. Pár vteřin před poslední sirénou se ale za hostující obranu dokázal dostat Slavomír Kadleček, který byl faulovaný a bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Dominik Dušek, který tak v poslední vteřině rozhodl o tříbodovém vítězství domácích. „Za mě to byl rychlý hokej z obou stran. Je docela osvobozující, že bereme tři body, že se nemuselo hrát prodloužení. Je to skvělý pocit, ještě doma před tolika diváky, když je plná hala, to je něco krásného,” hodnotil bezprostředně po utkání středeční derby hráč zápasu a aktuálně nejproduktivnější hráč Žďáru, Dominik Dušek. Právě Dušek byl pak za vstřelený hattrick a vítězný gól zvolen kabinou jako hráč utkání.

Plameny se díky tříbodové výhře posunuly na aktuální čtvrté místo v tabulce se stejným bodovým ziskem 7 bodů jako třetí Valašské Meziříčí, které má ale lepší skóre. V sobotu žďárskou družinu nečeká vůbec jednoduché utkání, když změří síly s dosavadním suverénem východní konference druhé ligy, Havířovem.

POSLEDNÍ ZÁPAS

4. kolo, středa 4. října 2023
SKLH Žďár nad Sázavou - BK Havlíčkův Brod 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 25. Dušek (Adam), 31. Wasserbauer (Čejka, Kadleček), 33. Dušek (Jícha, Grauer), 60. Dušek (TS) - 2. Bureš (Košťál, Pártl), 29. Valášek (Čermák), 32. Tecl (Novák J., Valášek). Rozhodčí: Kohoutek - Hájková, Landsmann. Vyloučení: 7:7 + ZNS trestné střílení. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 950. Průběh utkání: 40:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.

SESTAVA Z POSLEDNÍHO ZÁPASU

Vít (Sláma) - Adam, Kukla, Pleva, Ludvík J., Grauer, Půža - Maštera, Jícha, Wasserbauer, Kadleček, Dušek, Chlubna, Půhoný, Ludvík T., Gregar, Štola, Čejka.

AZ HAVÍŘOV

AZ Havířov se v prvních ligových utkáních zatím ukázal ve skvělé formě. Po 4 odehraných kolech se nachází na prvním místě tabulky bez ztráty bodu, navíc s parádním skóre 34:10. To značí velmi silnou ofenzivní sílu AZetu, jehož velkou předností jsou zejména přesilové hry, ve kterých je Havířov za 4 zápasy na 30% úspěšnosti využití. Naopak Havířov tíží docela velká nedisciplinovanost. „Jestli mě něco mrzí, tak je to počet vyloučených, těch bylo na můj vkus opravdu hodně. Nemůžeme se nechat takto vylučovat,” dodává trenér AZetu, Jiří Raszka.

Havířov před sezonou relativně posílil útok, přišli zkušení hráči, kteří si prošli Chance ligou, ale i zahraničím, jako například Tomáš Franek, kterého si mohou pamatovat také žďárští fanoušci ze sezony 2018/19, kdy oblékal dres se Žetkem. Do brankoviště přišel David Sachr, který má též zkušenosti z druhé nejvyšší soutěže. Také obranu AZet částečně obměnil, přišel například zkušený Tomáš Valenta, ale v obraně se objevují také mladí hráči jako Ondřej Ševčík nebo David Vosátko. „Obránce jsme dlouho a poctivě hledali, obranu jsme celkově chtěli zrychlit, chtěli jsme lepší bruslaře, kteří by nám více zapadali do systému, jímž se chceme prezentovat,” komentoval částečnou obměnu obránců trenér Raszka pro klubový web. Vrátili se také někteří odchovanci Havířova, například David Klimša nebo Lukáš Bednář, celkově ale tým poměrně omladil před startem aktuální sezony.

Poslední utkání odehrál Havířov na ledě Nového Jičína, kde potřetí za sebou vstřelil soupeři dvouciferný počet branek. Hostující celek se dokázal prosadit hned na startu utkání ve druhé minutě a svoje vedení prakticky už pouze navyšoval, takže se skóre zastavilo až na konečných 10:3 pro AZet. Hattrickem se proti Ďáblům blýskl Daniel Spratek, dvougóloví navíc byli ještě Dominik Pawliczek a Tomáš Franek. „Nemyslím si ale, že by to bylo snadné vítězství. Výsledek tak sice vypadá, ale nám tam napadaly branky především ve třetí třetině, která z mého pohledu byla z naší strany po taktické stránce nejlepší. Z naší strany není úplně ideální, že soupeři mají proti nám hodně střel, ale David Sachr v bráně nás v těžkých chvílích zase podržel, my mu musíme víc pomáhat, i když dnes v té závěrečné třetině jsme soupeře už pokrývali lépe,” hodnotil středeční výkon svých svěřenců trenér Raszka pro klubový web.

Nejproduktivnějším hráčem Havířova je aktuálně Tomáš Franek se 13 body za 5 gólů a 8 asistencí, hned za ním se v týmových statistikách nachází se 12 body (4+8) David Klimša a s 11 body (4+7) Jan Křivohlávek.

HK Nový Jičín - AZ Havířov 3:10 (1:3, 1:3, 1:4)

Branky a nahrávky: 18. Konečný (J. Holáň), 33. Gebauer (Hanák, Zdeněk), 51. Konečný (Květoň, Flok) – 2. Spratek (Pawliczek), 4. Klimša (Franek, J. Křivohlávek), 17. J. Křivohlávek (Kunc, Franek), 24. Pawliczek (Mrva, Spratek), 26. Spratek (Mrva, Pawliczek), 37. Franek (J. Křivohlávek, Klimša), 48. Kunc (Klimša, Franek), 51. Spratek (Klimša, Kunc), 58. Franek (Klimša), 59. Pawliczek (Spratek, Mrva). Rozhodčí: Škach – Konvička, Frais. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 458. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5, 2:5, 2:7, 3:7, 3:10.

Sachr – Ficek, Kunc, Valenta, Havlík, Ščurek, Vosátko, Ševčík – Klimša, Křivohlávek, Franek, Mrva, Spratek, Pawliczek, Apolenář, Ćmiel, Kratochvil, Tvrdý, Pavlík, Haas.