HAMAN: Musíme do toho jít od začátku naplno

Zveřejněno 17.09.2020 | Redakce, foto: Petr Nedvěd
Letní přípravné období uteklo jako voda a již tuto sobotu naostro vypukne nový ročník druhé ligy. A tak jsme před prvním mistrovským utkání vyzpovídali hlavního trenéra Plamenů Radka Hamana.
Kouč Plamenů byl s průběhem přípravy, v rámci možností, ovlivněných covidem-19, relativně spokojený. „V průběhu května se hráči připravovali individuálně, v červnu už jsme se společně scházeli alespoň dvakrát týdně. Věnovali jsme se často různým kolektivním hrám protože i ty jsou k utužení party a dobré atmosféry v mužstvu potřeba,“ vysvětlil kormidelník Žďáru.

Velkou posilou je David Čermák

Ten měl kádr poměrně dlouhou dobu docela široký. „V srpnu jsme tu měli některé kluky, kteří se chtěli poprat o šanci dostat se do kádru, na tryoutu. Začínali jsme proto s bezmála třiceti hráči, až ten poslední týden jsme to zúžili na současný kádr, s nímž vstoupíme do nové sezony,“ naznačil. Lodivod Žďáru mohl být spokojený i s tím, že kádr by měl být silnější než loni na začátku sezony. „Do útoku by měl být velkou posilou David Čermák. To je hráč, který tu působil už v minulé sezoně na střídavý start z Jihlavy. Teď ale začal studovat univerzitu v Brně, takže nám bude k dispozici mnohem častěji,“ pochvaloval si Haman.

Velkým problémem byla loni defenziva, v níž tak často museli vypomáhat i útočníci. I to by mělo být nyní na vyšším levelu. „Pravidelně už tu bude Venca Puža, z Brna přišel Patrik Vašíček, který potvrdil svoji kvalitu v přípravě. Dorazí také Richard Adam, což bude, až se po letním zranění dostane do formy a kondice, další velká posila,“ vyjmenoval. „Navíc je tu domluva s Jihlavou, resp. její juniorkou, že nám uvolní některé hráče, jelikož v 1. lize se letos nesestupuje. Do sezony jdou proto v Jihlavě s mladým kádrem. Opět tak budeme ve větší míře využívat dorazový ročník juniorky Dukly při střídavých startech hráčů,“ předpokládá padesátiletý kouč.

je holý nesmysl hrát bez play-off

Ač je to trochu paradox, stále ještě není jistý herní systém soutěže. Poněkud překvapivě se totiž svaz rozhodl, že si to osmička týmů ve skupině Východ rozdá mezi sebou šestikolově, ale bez následné vyřazovací části! „To je holý nesmysl, hrát bez play-off. To, co teď řeknu, platí pro všechny hokejové soutěže. Čím nižší, tím to dokonce platí o to víc. Kde mají ti kluci, kteří se hokeji věnují až po práci, brát motivaci? Tou je přece účast ve vyřazovací části,“ nebral si servítky trenér Plamenů.

Nakonec je ale ve hře varianta, že bude základní část jen pětikolová a play-off ještě bude. Definitivně se ale rozhodne až v prosinci. „Podmínky se asi nastaví až potom, ale zřejmě by pak měly mít první dva celky konečné tabulky zaručený přímý postup. Další čtyři by pak měly absolvovat předkolo. Ale to byla původní verze, až v prosinci se dozvíme konkrétně, co a jak tedy bude platit,“ naznačil Radek Haman, který ale od svých oveček nečeká žádné spekulace. „Nesmíme na nic spoléhat a musíme se držet ve vyšších příčkách tabulky, abychom měli klid. Nesmíme spoléhat na to, že něco později doženeme. Ono to uteče poměrně rychle. Pokud nebudou nějaké problémy v souvislosti s covidem, tak ten prosinec je v podstatě za chvilku. Jakmile vznikne nějaká větší bodová díra, těžko se to dotahuje. To jsme názorně viděli a doufám, že se také poučili, v loňské sezoně.“

Skupina bude vyrovnanější než vloni

A jak vidí trenér Plamenů úroveň soutěže po odchodu rivala z Havlíčkova Brodu a příchodu Znojma a Velkého Meziříčí? „Slibuji si od skupiny, že bude vyrovnanější než vloni. Budějovice byly odstřižené, byť nějaké body sbíraly. Meziříčí dobře doplnilo kádr, nemělo by hrát roli nějakého otloukánka. Znojmo je favoritem, také Hodonín bude dobrý. Kluby ze severu Moravy budou opět kvalitní a nabité mladými hráči, kteří se v regionu nedostali do kádru extraligových a prvoligových celků. Tam ta kvalita dlouhodobě je. Bude to vyrovnanější a zápasy budou mít rozhodně dobrou úroveň,“ dodal Haman.