Extraligy mládeže čeká řez, Plameny o ně přijdou

Zveřejněno 18.02.2019 | Ondřej Krásný
Ž Ď Á R N A D  S Á Z A V O U — Po další reorganizaci mládežnických soutěží se Plameny s jistotou rozloučí v následující sezoně s juniorskou DHL extraligou, bez ohledu na to, zda ji udrží sportovní cestou či ne. Bledě to vypadá i s dorostem.

Foto: Petr Nedvěd

EXTRALIGA JUNIORŮ JEN PRO AKADEMIE

Na jednání výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje se schválila reorganizace soutěží pro následující sezonu. Jak jste zaznamenali od další sezony čeká prvoligové a extraligové celky přímý postup a sestup. Změny ale jsou i u mládeže. Od nové sezony bude totiž juniorskou extraligu hrát pouze 18 týmů, letos to bylo 25. Účast mají jistou týmy, které jsou svazem označeny jako "akademie" + Red Bull Salzburg. „Se systémem se plně ztotožňujeme, extraligu juniorů by opravdu měli hrát jenom ty nejlepší celky a konkurence by měla být na nejvyšší možné úrovni," říká manažer klubu Miloslav Šimon i právě přes fakt, že DHL extraligu Plameny opustí.

Pro Plameny to znamená s jistotou hlavně to, že se od příští sezony extraligy juniorů nezúčastní. Ani teoretický postup však není možný, neboť nejvyšší extraligová soutěž se uzavírá jak pro postupy, tak i sestupy. Žďárská juniorka by tak měla od příští sezony hrát Ligu juniorů, jak tomu bylo většinu času doposud. S velkou pravděpodobností tak budou Plameny bojovat s Havlíčkovým Brodem, Třebíčí, Kolínem a podobně. „Samozřejmě nás mrzí, že jsme o nejvyšší soutěž ve Žďáře přišli, bude to však prostor pro to odrazit se od toho. Vůbec to, že jsme si tuto soutěž mohli zahrát, je pro náš klub velmi cenné," ví Šimon. Za Plameny si tak v průběhu této extraligové štace mohli zahrát jak například Jaromír Pytlík, jenž září v OHL, tak i Jakub Konečný, Daniel Poizl nebo Jan Klodner, kteří podepsali smlouvu v pražské Spartě. V budoucnu jistě uslyšíme i o Janu Tlačilovi, jenž válčí za českobudějovický Motor a o Jakubu Černohorském, který podepsal smlouvu s Duklou Jihlava.

ŘEZ ČEKÁ I EXTRALIGU DOROSTU

Dorostence v letošní sezoně takřka jistě nemine sestup do nižší soutěže, ten by ovšem velice pravděpodobně mohl přijít případně v další sezoně. Extraliga dorostu se totiž od sezony 2020/2021 zredukuje podle výkonnosti v sezoně 2019/2020 na 24 týmů, z dosavadních 30. Plameny budou v příští sezoně hrát Regionální ligu dorostu, nicméně vzhledem k redukci týmů v extralize v další sezoně se dá očekávat po další sezoně opět mírná změna. „V našem případě je sestup jednoznačně kvůli nízké výkonnosti, dorost nebyl v extralize konkurenceschopný," přiznává Miloslav Šimon, který ale hledá pozitiva. „Tým byl velice mladý, v příští sezoně se může bojovat o nejvyšší příčky v nižší soutěži."

Klub se teď chce více soustředit na žákovské kategorie, které do budoucna slibují žďárskému hokeji mnoho světla. „Jak v mladších, tak i starších žácích máme znovu několik talentů, kteří pokud budou pokračovat v píli mohou pomýšlet na dobrou hokejovou kariéru. Zároveň je pro nás stále priorita naplňovat ročníky a tím zvyšovat konkurenci," uzavírá Šimon.