HAMAN: Neznám člověka, který by nebyl testovaný

Zveřejněno 15.04.2021 | Redakce
Aktuální rozvolnění situace v zemi, kdy venku může sportovat šest dvojic v patřičných rozestupech, nechalo trenéra Plamenů poměrně klidným. „Sice se aspoň někam ubíráme, ale stejně je to absolutně nedostačující,“ postýskl si Radek Haman.

Doufám, že rozvolnění bude pokračovat

Současná vládní nařízení mají pro trenéra žďárských hokejistů dva aspekty. „Pro muže, tedy pro nás, to zatím nic neznamená, protože začít s přípravou chceme koncem dubna, nebo první týden v květnu. Máme tedy ještě čas a doufám, že rozvolnění bude pokračovat,“ sdělil Haman.

Druhý aspekt se týká mládeže. „Její situaci mohu jen těžko komentovat, to bych asi byl sprostý. Sice je dobré, že mohou sportovat aspoň ve dvojicích, ale to jde jen pár tréninků. Obzvlášť v kolektivním sportu, kde je to výrazně omezující. Vládě paradoxně nahrává počasí, kdy kolikrát se venku vůbec sportovat nedá. Sice se někam ubíráme, ale stejně je to absolutně nedostačující,“ neskrýval.

Kolikrát jsou ta nařízení až absurdní

Přitom očkování a především testování je po celém Česku v plném proudu. „V mém okolí mapuji, že jsou lidé buď očkovaní, což se týká starší osob, nebo těch ve školství. Nás mladších se to ještě netýká, ale zaměstnanci nebo OSVČ, což je i můj případ, se minimálně jednou týdně musíme testovat,“ zdůraznil.

Ve firmách, na úřadech či obchodech se přitom každý den potkávají desítky lidí. „Kolikrát jsou ta nařízení až absurdní. Třeba běhat se může, ale s tím, kdyby běžel někdo proti vám, nesmíte se potkat blíže než na dva metry. Pakliže dodržujeme všechna opatření, nevidím důvod, proč bychom si nemohli roušky odložit a jít venku sportovat,“ položil pomyslnou otázku. A dál ještě pokračoval. „Osobně neznám člověka, který by nebyl aspoň jednou týdně testovaný. Pokud má někdo příznaky, lehne do postele a zůstane doma. Pouze individuální trénink je pro všechny nedostačující,“ přiznal lodivod Plamenů.

Zde souhlasím s profesorem Kolářem

Jak už v předešlých měsících několikrát upozorňoval, největší riziko spatřuje Haman u mládežnických kategorií napříč všemi sporty. „Opět to má dva aspekty. Ten první se ukáže hned v začátku, během měsíce či dvou, kdy se děti vrátí ke sporu. Už teď vím z mého okolí či od známých a přátel, že je problém děti znovu dostat do režimu pohybu. Najednou totiž tráví svůj volný čas úplně jinak a sport jim do něj zasahuje,“ uvedl.

Druhý aspekt se podle jeho slov projeví až po delší době. „Zde souhlasím s profesorem Kolářem, že to bude za nějakých deset až patnáct let. Děti za ten rok ztratí látky, které se v těle negativně projeví až v dospělosti a nebudou mít potřebu dělat sport. V jejich těle prostě pauza zanechá negativní stopu, endorfiny se jim nevyplavují, bude to velký problém,“ prozradil Haman své obavy.