PLEVA: Ať tuhle sezonu raději ukončí, bez diváků to stejně nemá smysl

Zveřejněno 21.12.2020 | Redakce, foto: Petr Nedvěd
Velezkušený kapitán Plamenů Martin Pleva by soutěžní ročník 2020/2021 nejraději odpískal. Nevede jej k tomu lenost, jak by si někdo mohl pomyslet, ale spíše dosavadní průběh této sezony. „Neustále přerušování a obnovování, k tomu se stejně nemůže hrát před diváky. Raději bych sezonu odpískal a začal až znovu tou další,“ vysvětloval čtyřiatřicetiletý kapitán žďárských hokejistů.
Martine, uplynulé dva týdny jste opět mohli, po takřka dvouměsíční přestávce, opět trénovat. Jaké jsi měl po návratu na ledě pocity?
Bylo to těžké, přece jen už mi není dvacet. Ale postupně jsem se do toho už dostával. Bohužel to pak opět ukončili, pro mě v okamžiku, kdy už jsem se cítil celkem slušně.

Takže ty začátky nebyly lehké?
Vůbec ne, bylo to docela složité. Opět jsem si připadal, jako bych na bruslích nestál dva roky. (směje se) Sice jsme si předtím s kluky šli občas zacvičit nebo zastřílet, ale to byla jen slabá náhražka. Doufám, že už se takhle znovu v letošní sezoně nebude začínat.

Jak tomu mám rozumět, to už by jsi v této sezoně nechtěl hrát?
Byl bych pro to, letošní sezonu odpískat, ať se prostě předčasně ukončí. Stejně bychom nezačali hrát ani na konci ledna, do toho neustálé karantény, pořád by se musela soutěž přerušovat. A navíc by se muselo hrát bez lidí. Takovým způsobem hrát nechci. Opravdu bych tento ročník ukončil a na led se znovu vrátil až příští rok v srpnu.

Jaká byla nálada v kabině, ať už při trénincích v uplynulých dvou týdnech, ale třeba i poté, co jste se dozvěděli, že je s přípravou na nějaký čas opět konec?
U nás je nálada výborná vždycky. (směje se) Popravdě ale musím přiznat, že jsme vesměs očekávali, že to trénovaní nebude na dlouho. Já tedy stoprocentně. Říkali jsme si, že když to vydrží sotva do Vánoc, tak to bude až až.

Říkal jsi, že už by jsi sezonu nejraději ukončil. Jak reálně tedy nyní vidíš možnost jejího dohrání?
Osobně si myslím, že už se znovu hrát nezačne. Podle všeho se brzy vrátíme do pátého stupně, v tom případě je obnovení soutěže z časových důvodů v lednu nereálné. Tím pádem by se nestíhala ani soutěž odehrát, navíc v některých klubech mají k dispozici led jen do konce března.

Podle Tebe je tedy o osudu sezony prakticky rozhodnuto?
Je tu pouze jediná možnost. Tedy, že by se hrálo a před každým utkáním se prováděly testy. Jenže tuhle cestu vidím jako nesmírně problematickou.


"
OSOBNĚ SI MYSLÍM, ŽE UŽ SE ZNOVU HRÁT NEZAČNE. PODLE VŠEHO SE BRZY VRÁTÍME DO PÁTÉHO STUPNĚ, V TOM PŘÍPADĚ JE OBNOVENÍ SOUTĚŽE Z ČASOVÝCH DŮVODŮ V LEDNU NEREÁLNÉ.

Můžeš být konkrétnější?
Prakticky každých pět dní bychom museli chodit na testy. Vzhledem k tomu, že druholigoví hokejisté chodí do práce a potkávají se s desítkami lidí, byli bychom dle mého názoru prakticky každou chvíli v karanténě. A to nikdo z nás nechce, protože ne každý z nás si může dovolit být doma, resp. pracovat na home office. U profesionálních hokejistů to jde, ti jsou prakticky jen na zimáku, s nikým jiným se nepotkají, ale pro nás tohle není řešením, bylo by to zcestné.

Stojíme na prahu Vánoc, jak moc se na ně těšíš?
Vánoce mám moc rád, samozřejmě se na ně moc těším. Budu si užívat klid a pohodu, cukroví, samozřejmě se podívám i na televizi. Možná si ale půjdu občas protáhnout i tělo.

Zmínil jsi televizi. Máš nějakou svoji oblíbenou pohádku nebo film?
Jednoznačně Sám doma. Byť už jsem oba díly viděl snad padesátkrát, vždycky se na ně těším a znovu se podívám. České pohádky mám hodně okoukané, možná S čerty nejsou žerty se mi hodně líbí.

Jak budeš trávit konec roku? Letos to bude hodně netradiční...
V předchozích letech jsem Silvestra trávil různě. Někdy s přáteli na chatě, jindy u známých, nebo ve Žďáře v nějakém klubu. Letos budu doma, koukat na super pořady v televizi. (smích) S mými nejbližšími si uděláme poklidný večer, v teple rodinného krbu.

Jak myslíš, že budeš s odstupem vzpomínat na rok 2020?
Těžko říci, ale hodně se toho celosvětově změnilo. Tenhle rok byl zcela určitě docela zásadním zlomem, událo se poměrně dost zvláštních událostí. Ale jak na něj budu vzpomínat, to v tuto chvíli nedokážu odpovědět.

S jakým přáním budeš vstupovat do roku 2021?
V první řadě s tím, aby se situace okolo covidu-19 dala co nejdříve dohromady. A pak samozřejmě ať jsou všichni mí nejbližší především zdraví. To je to nejdůležitější.