Trenéři do tréninků vůbec nezasahují, kladou důraz na kreativitu hráčů, vnímá poznatky ze Švédska šéftrenér mládeže Vojtěch Šír

Zveřejněno 30.01.2018 | Ondřej Krásný
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Na konci ledna se vydal šéftrenér mládeže SKLH Žďár nad Sázavou Vojtěch Šír na zkušenosti do Švédska. Kromě něj na sever vycestovalo i dalších téměř čtyřicet trenérů z celé republiky, včetně například bývalých hráčů Jiřího Kučery nebo Daniela Brandy. Zkušenosti a nové poznatky ze země Tre Kronor sbíral Vojtěch Šír během pěti dnů ve čtyřech městech. Nejprve v Lundu, poté ve slavném Göteborgu, v Ockero, rodišti slavných bratrů Joela a Henrika Lundqvista a Ängelholmu, městě kde hraje nejvyšší soutěž BK Rögle. Důraz švédští trenéři kladli hlavně na kreativitu a radost ze hry. Atmosféra celého švédského hokeje a její komunity dává patřičný základ výchově nových talentů.

Už během prvního dne ve Švédském Lundu se dali najít rozdíly mezi výchovou hráčů na severu a u nás v České republice. Vojtěch Šír na první štaci navštívil tréninkové jednotky týmů U7-U9, poté U10 a U12. „Už tam na ledě vládla přátelská atmosféra," popisuje šéftrenér žďárské mládeže Vojtěch Šír. Ve Švédsku v kategorii U10 nevedou a nezobrazují skóre utkání, kategorie U13 nevede tabulky ani statistiky soutěží. „Do patnácti let hrají všichni regionální soutěže. Tím odpadá tlak rodičů přestupovat do větších klubů, nevznikají tak rozdíly mezi velkokluby a malými kluby," vysvětluje Šír. Přestupy jsou ve Švédsku dokonce zakázané, svaz uděluje výjimky jen v případě přestěhování celé rodiny.

Pokud se řekne Göteborg jen málokomu se nevybaví hokej. Ten je zde zakořeněn hodně hluboko. Domácí mužstvo Frölundy patří mezi evropskou špičku a už dvakrát vyhrálo Ligu mistrů. Aktuálně zde působí Joel Lundgvist. Ale hlavně švédská naděje a letošní jednička draftu NHL obránce Rasmus Dahlin. „Byli jsme se podívat na tréninkové jednotky kategorií U16, U18 a dospělých," prozrazuje Šír. „Trenéři do těch tréninků vůbec nezasahují, na ledě vládne pohodová atmosféra," znovu upozorňuje. Čeští trenéři absolvovali i meeting s šéftrenérem Frölundy. „Natáčí si každý trénink a před každou tréninkovou jednotkou vypichují dobré věci z předešlého tréninku. Naopak ty momenty, které se nepovedly vůbec hráčům neukazují," popisuje zajímavý přístup švédských trenérů žďárský šéftrenér. Právě od kategorie U16 přichází rapidní zlom v objemu tréninků.

Ačkoliv Joel Lundqvist působí ve Frölundě, původně pochází z městečka Ockero, kde čeští trenéři také nabírali nové zkušenosti, znovu na trénincích kategorií U7-U9. Na ledě bylo šest trenérů a 35 dětí. „Kladou zde velký důraz na kreativitu hráčů, proto do tréninku trenéři vůbec nezasahují," vysvětluje Šír volnost a prostor pro rozvoj. „Žádné příkazové tréninky, hlavní je radost dětí. Každou sobotu mají dobrovolné tréninky například na rozvoj bruslařské techniky."

Poslední zastávkou bylo město Ängelholm, zde hraje švédskou SHL tým BK Rögle. Trenéři absolvovali schůzku s místním šéftrenérem mládeže. „Je tu možnost individuálních tréninků každý den," znovu Šír poukazuje na prostor pro zlepšování. „Zaujala mě stoupající tendence úrovně dovedností. Hráči okolo 10-12 let nejsou oproti českým hráčům na takové úrovni. Hráči v kategorii U16 by se jim minimálně vyrovnali, ale v U18 už švédští hráči ty české vysoce převyšují."

SPOLUPRÁCE CELÉ HOKEJOVÉ KOMUNITY

Celková atmosféra švédského hokeje je nastavena tak, aby to bavilo nejen hráče ale i rodiče. „Nezaznamenal jsem žádného rodiče, který by měl přehnané nároky. Většinou děti chválili a to za jakékoliv situace," vnímá Šír. Jako největší rozdíl vnímá důraz na kreativitu, zejména obránců. „V tréninku trenéři dbali na to, aby každý z nich tvořil. Obránci byli neuvěřitelně kreativní a nápadití. Bylo zde spoustu cvičení pro obránce, kde i oni přecházeli v soubojích 1 na 1," vyzdvihuje žďárský šéftrenér mládeže práci s beky.

Český hokej se má opravdu co učit, skvělá je i spolupráce rodičů nejen s hráči a trenéry, ale i celým klubem. Pořádají se různé brigády, rozdávání programů, rodiče dělají časomíru, pomáhají jak mohou. „A není to z důvodu finančních, ale vztahových. Všichni mají na sobě čepice, trička nebo bundy v klubových barvách," přibližuje atmosféru švédských klubů. „Je zvykem, že bufet si v průběhu zápasů berou na starost rodiče hráčů z týmu. Donesou si polotovary a začnou vařit, výtěžek jde do pokladny týmu na nadstandardní položky. Stánek po zápase uklidí a následně jej obsadí rodiče hráčů z jiné věkové kategorie," ukazuje příkladnou spolupráci Vojtěch Šír.

Pomocnou ruku vytváří hokejovým talentům i školství. Bývá zvykem, že hokejové akademie jsou dokonale provázané se školou a ubytováním. V Česku takový model praktikuje naše partnerské HTC v Telči, provozované šéftrenérem dorostu SKLH Žďár Jaromírem Pytlíkem, takže i v tomhle jsou Plameny s trochou nadsázky určitými průkopníky.

Švédsko patří zejména v posledních letech mezi opravdovou světovou hokejovou špičku a možná jsou jediným státem na světě, který dokáže alespoň trochu konkurovat Kanadě. Ano i Rusko udělalo velký pokrok, co se týče výchovy mladých hráčů, ale pokud vezmeme v potaz počet obyvatel, hokejisté Tre Kronor výrazně ostatní státy převyšují. A není to náhoda, systém mají nastavený správně a nese jim patřičné ovoce. Proto jsme rádi, že i naši trenéři mají možnost se vzdělávat a určité poznatky praktikovat i tady na žďárských Bouchalkách.