Plameny hlásí hvězdnou posilu. Do Žďáru se vrací zkušenostmi z NHL ověnčený Martin Lojek

Zveřejněno 10.12.2015 | mk
T Ř I N E C / Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Po delším přešlapování nabrala tento týden jednání o příchodu velké defenzivní posily rychlý obrat. Po dlouhých letech se na Bouchalky vrací žďárský odchovanec Martin Lojek, který se může pyšnit starty v nejslavnější soutěži světa, reprezentační kariérou, titulem mistra ČR i medailí z juniorského MS. Třicetiletého urostlého beka uvidí diváci již v sobotním domácím zápase s Děčínem.

Foto: www.hcocelari.cz

Martin Lojek hokejově vyrůstal ve žďárském klubu do dorosteneckého věku, kdy přestoupil do nedalekých Pardubic, kde působil v mládežnických kategoriích a byl povoláván i do juniorských reprezentačních výběrů. V roce 2002 odešel urostlý obránce do zámoří, konkrétně do kanadského Bramptonu (OHL). Po úvodní sezóně za velkou louží, byl v roce 2003 draftován Floridou Panthers a v následující sezóně byl nominován na MS juniorů do 20 let, na kterém se podílel na zisku bronzových medailí pro ČR, ta byla zatím poslední, kterou dokázali čeští mladíci vybojovat.

Po ročním působení v americké AHL (Rochester Americans) se dočkal jako první žďárský odchovanec startu v nejslavnější hokejové soutěži světa NHL, konkrétně 3. února 2007 v domácím souboji s Los Angeles Kings. V následující sezóně hrál především v AHL a za „A“ tým floridských Panterů naskočil jen sporadicky a tak se v roce 2008 vrátil zpět do České republiky, konkrétně do Třince, kde s menšími přestávkami působil až do loňského roku a stále je jeho kmenovým hráčem.

Několik zápasů odehrál také v dresech dalších extraligových týmů Pardubic a Chomutova a objevil se také v prvoligovém Havířově nebo Chrudimi. Celkem tento řízný zadák nastřádal 303 startů v nejvyšší české soutěži, ve kterých si připsal 47 kanadských bodů za 20 branek a 27 asistencí. Do statistik NHL se zapsal jednou asistencí a v národním týmu zaznamenal po jedné brance a nahrávce.

Jeho česká kariéra je nejvíce spjata s třineckými Oceláři, se kterými v roce 2011 získal jak Pohár prezidenta pro vítěze základní části, tak především titul mistra ČR. V této sezóně se také Martin Lojek dočkal reprezentačního dresu dospělých a v zápasech Euro Hockey Tour odehrál osm utkání. Mnozí si možná vzpomenou, jak tenkrát komentátor Robert Záruba hovořil o tom, že se žďárský trojlístek (Rolinek, Koukal, Vampola) v nároďáku, rozrostl na čtyřlístek.

Zatím poslední Martinovo angažmá byl příznačný slovenský extraligový tým MHC Mountfield Martin. Nyní se jeden z nejslavnějších žďárských rodáků a odchovanců místního hokeje pokusí restartovat svoji již tak úspěšnou a bohatou kariéru, tam kde začínal – na žďárských Bouchalkách. Zde se zároveň pokusí svým hokejovým uměním, svými bohatými zkušenostmi i nepřehlédnutelnými fyzickými parametry (195cm/105kg) pomoci Plamenům k dalšímu zlepšení letošních výsledků a měl by se stát výraznou defenzivní oporou. Žďárští fanoušci budou moci Martina Lojka vidět v akci již v sobotu v domácím duelu proti Děčínu.