33., středa 13.2.2013
SKLH Žďár nad Sázavou - Technika Brno ZNS - TEC
SKLH Žďár nad Sázavou: Opršal (Sláma) - Staněk, Doležal, Pleva, Šír, Smejkal, Jan - Ježek, Kaňka, Plachý (C) - Kunstmüller, Březina, Dítě - Vítek, Kotlík, Man
Technika Brno: Novák (Vrba) - Hadrovec (C), Zapletal, Valeš, Klimeš, Bilčík, Košecký - Benýšek, Rajnoha, Šedý, Brzobohatý, Mráz, Látal, Matouš, Bělohlávek, Kozák, Odehnal, Hnilička
Branky a nahrávky: 1. Ježek (Plachý, Kaňka), 9. Plachý (Staněk), 32. Ježek (Pleva, Kaňka), 47. Staněk (Ježek, Plachý), 55. Březina (Staněk, Pleva) - 30. Klimeš (Bilčík)
Rozhodčí: Veinfurter - Bosák, Šmika Vyloučení: 6:6 Využití: 4:1 V oslabení: 0:0
Diváci: 564
Střely na branku: 33:34 (10:7, 10:12, 13:15)
Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1
Hráč zápasu: Martin Pleva (ZNS), Pavel Valeš (TEB)
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Parádní hokejové představení rozjel gólem hned v první minutě Ondřej Ježek. První formace přidala i druhou branku, ale hosté snížili ve druhé třetině. Pak se již trefovali pouze domácí a postupně navyšovali skóre až na konečných 5:1. Skvělým a zodpovědným výkonem se Plameny vrátily na druhou příčku tabulky a s definitivní platností si zajistili účast v elitní čtyřce.

Návštěva dnešního utkání byla poznamenána konkurencí biatlonového šampionátu, ale kdo dal přednost druholigovému hokeji, určitě nelitoval. Hned první minuta napověděla, jak se bude vyvíjet veledůležitý zápas o stříbrnou příčku v centrální divizi.

Jihomoravané ovládli úvodní buly, po kterém prověřil připravenost domácího brankáře Petra Opršala Kamil Rajnoha. Z následného protiútoku však poprvé rozjásal příznivce místních Plamenů už po 51 sekundách hry Ondřej Ježek, který dorazil kotouč za Novákova záda, když mu vypadl z výstroje po střele Plachého – 1:0.

Po úvodní brance se však Vysokoškoláci rychle oklepali a pokračovali v aktivní hře, ovšem také Plameny nezůstávaly pozadu a žďárské obecenstvo mohlo sledovat fantastickou podívanou s mnoha pohlednými akcemi a technickými parádičkami na obou stranách. Přesto se začala projevovat výborná připravenost svěřenců Martina Sobotky, kteří si postupně vytvářeli stále větší brankové příležitosti.

A v 9. minutě znovu udeřili. V závěru vyloučení hostujícího Jiřího Kozáka se dostal ke střele od modré Pavel Staněk, jenž geniálně zamířil přesně na hokejku, u levé tyče připraveného, Jiřího Plachého, který stečoval puk do odkryté branky – 2:0.

Po tomto šoku se hráči z pod Špilberka opět oklepali a zejména elitní duo Rajnoha – Brzobohatý, dělalo defenzívě Žďáru velké problémy. Ale ta i za výrazného přispění bezchybného Opršala, do konce prvního dějství neinkasovala a bíločervení odcházeli do kabin s dvoubrankovým náskokem.

Vynikající nástup do další třetiny měli Technici, kteří se hned natlačili před hrdinu dnešního klání mezi třemi tyčemi a začali jej obléhat. Jejich převaha vyústila ve dvě vyloučení na domácí straně a velkou tutovku ve 27. minutě, kdy Ondřej Látal pohrdnul možností snížit stav.

Před polovinou zápasu se však začala hra opět vyrovnávat a velkou příležitost měli David Vítek s Michalem Kaňkou, ale také Josef Novák v hostující kleci ukázal své kvality. O pár desítek sekund se poroučel, jako třetí v pořadí na domácí straně, na trestnou lavici Tomáš Doležal a Brněnští trestali.

Tomáš Klimeš dostal příliš prostoru na modré a po nahrávce Bilčíka si sjel mezi kruhy, odkud propálil dobře zacloněného Opršala – 2:1. Vzápětí však odešel na trestnou lavici také hostující Látal a Plameny opět utekly na rozdíl dvou branek.

Kaňka našel pasem přes šířku kluziště najíždějícího Martina Plevu, který fantasticky vrátil k protější tyči, kde číhal volný Ondřej Ježek a ten zametl kotouč do prázdné branky – 3:1. Hra se poté přiostřila a Vysokoškoláci vycítili, že už jde do tuhého a vytvořili si několik slibných příležitostí. Ovšem stav se do druhé sirény již neměnil.

Po úvodním vhazování ve třetí části, hosté důrazně zatlačili domácí do defenzivy a teprve po dvou minutách se vymanili hráči Žďáru z obrovského náporu svého soupeře, který jej zavřel ve vlastní třetině. Především velké „tutovky“ Odehnala a Mráze měly gólové parametry.

Jenomže po sedmi minutách se v přesilové hře opět prosadili domácí. Ježek od zadního mantinelu nahrával Kaňkovi před branku, tomu však Habrovec nadzvedl hůl, čímž přenechal kotouč najíždějícímu Pavlu Staňkovi a zároveň zaclonil Novákovi výhled a žďárská „devítka“ pálila ostrými - 4:1.

V 55. minutě pak počtvrté v zápase ztrestal nedisciplinovanost Vysokoškoláků Ondřej Březina, kterého po přihrávce Plevy trefil od modré střílející Staněk, přesto si dokázal puk zpracovat a z prostoru mezi kruhy také přesně zamířit – 5:1. Ve zbývajících minutách si Plameny zodpovědně ohlídaly závěr zápasu a nepřipustily jakékoli komplikace.

Po závěrečné siréně byly vyhlášeny hvězdy zápasu. Ocenění si odnesli dva obránci. Za hostující Techniku to byl Pavel Valeš a na straně domácích Plamenů Martin Pleva.

Po precizním výkonu týmu od řeky Sázavy, který lze směle označit za jeden z nejlepších v sezóně, museli hráči z jihomoravské metropole vrátit zpět druhé místo svému velkému rivalovi. Ziskem tří bodů si Plameny zajistili nejhůře čtvrté místo po základní části a tak již čtyři zápasy před jejím koncem je jisté, že žďárští fanoušci se konečně dočkají vstupu do vyřazovacích bojů na domácím stadionu. Bouchalky zažijí úvodní zápas play-off v sobotu 2. března a již dnes můžeme prozradit, že vedení klubu připraví pro tento hokejový svátek atraktivní zahajovací show.

Ale nepředbíhejme, neboť dlouhodobá soutěž ještě zdaleka nekončí. Plachého partu teď čekají dva zápasy na ledě soupeře (M.Budějovice a Kolín) a příští neděli se opět představí před svými fanoušky ve velkém derby proti jednomu z možných soupeřů pro play-off Pelhřimovu. Plameny budou v posledních čtyřech zápasech bojovat o co nejlepší umístění a už dnes je zřejmé, že Žďár dosáhne největšího úspěchu po základní části za posledních 20 let.

„Dnes to byl zápas na výbornou. Vyšel nám začátek utkání, hned v první minutě jsme dali branku a mančaft se uklidnil. Přidali jsme pak v přesilovce druhý gól a od toho se to odvíjelo dál. Nechtěli jsme jen bránit, ale hrát dál aktivně dopředu, ale s dobře zajištěnou obranou. Dnes kluci všechno parádně plnili, sice tam pár výpadků bylo, ale celkově to byl výborný výkon a výborný zápas. Technika ale hrála také dobře, měla trochu smůlu, když některé vyložené šance neproměnila, ale i to vyplývalo z naší dobré obrany a skvělého výkonu gólmana Petra Opršala. Do poslední třetiny a po těch gólech na 4:1 a 5:1, jsem klukům stále opakoval, že se známe a že jsme schopní ještě ten zápas zdramatizovat. Dneska to ale kluci zvládli parádně a odvedli naprosto zodpovědnou práci a nic takového nepřipustili. Ten výsledek sice vypadá docela jednoznačně, ale zápas to byl vyrovnaný a ten herní rozdíl až tolik neodpovídá tomu skóre. Děkuji mančaftu za parádní týmový výkon, ale musíme jet dál a uvidíme, co z toho nakonec bude.“