To se neomrzí: „Derby je naše…,“ znělo již počtvrté z hrdel žďárských fanoušků

Zveřejněno 11.02.2017 | mk
BK Havl.Brod SKLH Žďár nad Sázavou
34., sobota 11.2.2017
BK Havl.Brod - SKLH Žďár nad Sázavou HBR - ZNS
BK Havl.Brod: Novák – Vala, M. Semrád, Duben "A" , Kříž, Bušek, Kulhánek – Přidal, Třetina "C", Michálek – Voříšek, Kozlík, F. Beneš – Chlubna, Ludvík, Kuchta – Nguyen, Křížek, Navrátil
SKLH Žďár nad Sázavou: Řehoř – Pleva "C", P. Beneš, M. Vítek, Smejkal, Staněk "A", Rašner, Kolda – Červenka, Kunstmüller "A", D. Vítek, Kaňka, Kuřítko, Gregar, Kovářů, Střecha, Krupka, Pazourek
Branky a nahrávky: 32. Voříšek (F. Beneš, Kulhánek), 47. Přidal (Třetina, Vala) – 9. Staněk (Červenka), 17. Střecha (TS), 19. Staněk (Rašner), 24. Střecha (Beneš)
Rozhodčí: Barek – Klouda, Urubčík
Vyloučení: 7(+2xTS):10 Využití: 1:0 V oslabení: 0:0
Diváci: 1385
Střely na branku: 31:16 (5:7, 14:5, 12:4)
Průběh utkání: 0:4, 2:4
H A V L Í Č K Ů V   B R O D – Všechna čtyři derby Vysočiny mezi Žďárem a Havlíčkovým Brodem měla hodně společného. Vynikající hokej, vysoké nasazení, skvělá atmosféra v hledišti, ale hlavně – vítězství Plamenů. Ty dnes již počtvrté dokázaly porazit svého nejbližšího regionálního rivala a ve všech případech vedoucí tým tabulky. Dnešní duel rozhodla již první třetina, ve které se dvakrát trefil Pavel Staněk a trestné střílení proměnil Tomáš Střecha. Ten pak přidal i čtvrtou branku ve druhé dvacetiminutovce. Domácí Bruslaři dokázali jen korigovat výsledek snížením na 2:4.

Ani dnes nemohli trenéři Konečný a Benák počítat s kompletní sestavou. Do týmu se po zdravotních problémech vrátili sice Kolda a Kaňka, ale zranění pro změnu vystavilo stopku Lukáši Burešovi a stejně jako v předchozím zápase chyběli Jícha, Čech, Juráň, Půža, Paták a Hort. Na druhé straně domácí trenér Kaňkovský stále postrádá největší hvězdu svého celku Lukáše Endála.

V prvních okamžicích střetnutí ukázali Bruslaři, že to s ukončením nepříznivé série derby myslí vážně a na Žďár vlétli s velkou chutí. Počáteční nápor však Plameny ustály a postupně naopak hosté přebírali aktivitu na svoje hokejky. Dvakrát se do veliké šance dostal Gregar. Nejprve mu ve třetí minutě zkazil radost výborný zákrok domácího brankáře Nováka při přečíslení, které právě Martin zakončoval. O dvacet sekund později ve velmi nadějné pozici těsně minul branku.

Zvyšující se aktivita Plamenů a stále častější tlak před brodskou brankou však nakonec přinesly ovoce. V deváté minutě posunul Červenka kotouč na modrou čáru na Pavla Staňka, jehož střela zapadla až za záda dobře stíněného Nováka – 0:1. O vyrovnání se pokoušel ve 13. minutě Michálek, který se natlačil před Řehoře, ale ten mu skórovat nedovolil, stejně jako Přidalovi z následné nebezpečné dorážky.

Tlak domácích se však stupňoval a Žďárští se několikrát osvobozovali za cenu zakázaného uvolnění. V sedmnácté minutě se do brejku dostal Střecha a při pokusu o zakončení byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. S tím si Tomáš Střecha poradil mazácky forhendovým blafákem zakončeným pod horní tyčku – 0:2.

Snížit mohl o dvě minuty později exžďárák v brodském dresu Tomáš Chlubna, který nabral rychlost, přebruslil obránce a natlačil se před Řehoře, jenž však předvedl skvělý a důležitý zákrok. Naopak minutu před první sirénou udeřily znovu Plameny podobným gólem a ze stejné hole, jako byl ten první. Tentokrát nabil Pavlu Staňkovi na modrou čáru Rašner a černá guma prosvištěla těsně nad pravým Novákovým betonem – 0:3.

To byla pro domácí hodně studená sprcha a do druhého dějství nastoupili se snahou nepříznivý vývoj zvrátit. Dobrou příležitost jim k tomu dala přesilová hra po minutě od začátku třetiny, která byla následně ještě posílena dalším vyloučením a Bruslaři hráli více než minutu 5 na 3. Ti zatopili hostům zejména při závaru před Řehořem po odraženém puku od zadního plexiskla.

Ovšem nakonec z toho těžili Žďárští, když druhý vyloučený Petr Beneš naskakující z trestné lavice vyslal do úniku prvního vyloučeného Tomáše Střechu a ten se opět v individuální akci nemýlil. Dokonce se stihl ještě ohlédnout a vyhodnotit situaci, aby nakonec přesnou trefou pod horní tyč zvýšil na 0:4. Ani za této kritické situace neházeli domácí ještě hokejky do Sázavy a inspirování velkolepým obratem Plamenů v lednu na Bouchalkách, jali se dobývat žďárskou branku a snažili se svého rivala napodobit. Domácí postupně přebírali aktivitu a stále častěji okupovali území před Milanem Řehořem.

Naději na případný obrat dal ve 32. minutě domácím fanouškům na slušně zaplněných tribunách brodské Kotliny Luboš Voříšek, jenž dostal perfektní zadovkou od Filipa Beneše kotouč do jízdy a trefou do mezírky mezi Řehořovými betony vykřesal Bruslařům šanci kontaktní brankou – 1:4.

Stejná dvojice hráčů měla o dvě minuty později velkou šanci zažehnout jiskru naděje ještě více, ale Milan Řehoř Benešovo zakončení skvěle vytěsnil betonem mimo branku. A tlak domácího celku v závěrečných minutách prostřední části sílil. Domácí však dobře bránili svůj náskok a několikrát podržel Plameny brankář.

Do závěrečné dvacetiminutovky tak nastupovali Žďárští stále s tříbrankovým náskokem. Domácí se snažili zavírat Žďár v obranném pásmu, ale hostům se dařilo hrozit z brejkových situací a přečíslení. V jedné takové se ocitl Martin Gregar, jenž byl zastaven Valou pomocí hákování a sudí podruhé v zápase nařídil trestné střílení. Žďárský útočník však nedokázal Nováka překonat, a ten jeho bekhendový blafák vystihnul.

Ještě před touto akcí ale fauloval Přidal, takže následovala přesilová hra pro Plameny. Ve vlastním oslabení zahrozil Chlubna, ale Řehoř byl pozorný. Nejblíže k využití početní výhody a zároveň k vlastnímu hattricku byl Střecha, který se prosmýkl před branku, ale rozezvonil pouze její tyč. Ve 46. minutě hráli přesilovku Bruslaři a ti již byli úspěšnější.

Po přesilovkovém tlaku se k puku dostal Patrik Přidal a trefou nad Řehořův beton přiblížil Bruslaře na rozdíl dvou branek (2:4). Hned vzápětí okořenila derby pořádná šarvátka na ledě, a začalo to jiskřit také v hledišti mezi fanoušky obou táborů, kteří si tak vyplnili pauzu, při které rozhodčí sumírovali a konzultovali mezi sebou tresty. Ty si z bitky odnesli Staněk a Třetina (oba 2+2) a Přidal s Červenkou (2min).

Krátce nato fauloval Bušek a Žďárští hráli další přesilovku. Ale přes několik hodně nadějných šancí se jim nepodařilo překonat Nováka. V 52. minutě se museli znovu bránit „muži v černém“ početní výhodě domácího celku. Ti to však dobře zvládali i s vydatnou podporou skvělého gólmana Řehoře. Tím však tlak Bruslařů nekončil. Naopak s přibývajícími minutami narůstal a byl stále intenzivnější.

Hosté ze všech sil bránili dvoubrankové vedení a bojovným, zodpovědným a hlavně obětavým výkonem se jim to dařilo. A to i za situace, kdy si tři minuty před závěrečnou sirénou brodský kouč Kaňkovský vyžádal oddechový čas, nechal Nováka na střídačce a pokoušel se o zvrat s šesti hráči v poli. Hosté tyto těžké chvíle zvládali skvěle i po taktické stránce, dobře napadali rozehrávku soupeře, dostávali kotouče z pásma a několikrát i ohrozili opuštěnou klec domácího celku. Ani na jedné straně se však již skóre neměnilo a tak mohly vypuknout velké oslavy a euforie žďárských hráčů i jejich fanoušků, kteří si užívali absolutní letošní dominanci v derby Vysočiny s největším regionálním rivalem.

Žďárští se tak znovu posunuli o kousek blíže ke svému cíli, kterým je udržení mezi nejlepšími čtyřmi celky. Jenomže ani nejbližší pronásledovatelé Plamenů Nymburk, Moravské Budějovice i Kolín nezaváhali a tak odstupy zůstávají stále minimální. Rozhodující tedy bude pravděpodobně přímý souboj o třetí místo s Nymburkem, který se odehraje příští sobotu na žďárských Bouchalkách.

Roman Kaňkovský (trenér BK Havlíčkův Brod):
Trenér domácího celku se odmítl na pozápasovou tiskovou konferenci dostavit.

Michal Konečný
„Asi rozhodla ta první třetina, ve které jsme proměnili šance, dali jsme tři góly, což byla asi studená sprcha pro domácí, protože jinak ta třetina byla celkem vyrovnaná. Určitě tomu přidal hodně čtvrtý gól a to, že jsme přežili oslabení pět na tři. Pak jsme asi s vědomím toho náskoku trochu zvolnili a přestali bruslit a domácí hráli vabank. Díky tomu jsme tam měli několik šancí v přečíslení, kdy jsme to mohli potvrdit. Nakonec z toho bylo takové malé drama, ale myslím si, že za tu bojovnost si to domácí zasloužili ten výsledek zkorigovat.“