Z nadějně rozehraného zápasu nám zbyly oči pro pláč

44., neděle 1.3.2009
SKLH Žďár nad Sázavou - Vsetín ZNS - VSE
SKLH Žďár nad Sázavou: Němec M. – Pleva, Poskočil, Sobotka R., Němec V., Mühlfait – Sobotka M., Plachý, Man, Vránek, Dítě, Bukáček, Dobiáš, Křišťan, Havelka, Štěpánek R., Kaut J.
Vsetín: Plšek – Černý, Haschka, Pšeja, Rajnoha, Bezouška, Šimek, Zavrtálek – Ašer, Gajdošík, Gergela, Klabačka, Marek, Mikeš, Štraub, Tesařík, Vaněk, Hrňa, Knebl, Podešva
Branky a nahrávky: 1. Plachý, 12. Bukáček (Pleva, Sobotka R.) - 29. Černý (Štraub), 46. Marek, 47. Štraub (Mikeš), 56. Marek (Štraub, Pšeja), 57. Štraub (Haschka), 60. Rajnoha (Ašer)
Rozhodčí: Němec – Křivohlavý, Klouda
Vyloučení: 8:11 navíc Dítě, Bukáček (oba ZNS) a Štraub, Plšek 10 min OT Využití: 1:3 V oslabení: 0:0
Diváci: 850
Střely na branku:
Průběh utkání: 2:0, 2:6
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U - Utkání, které dlouho přibližovalo žďárské mužstvo zpět na postupové pozice, jsme ztratili vlastními chybami. Famózní nástup do utkání, který přinesl úvodní branku hned v první minutě a v polovině třetiny zvýšení na 2:0, bylo po posledních nepovedených zápasech balzámem na duši domácího fanouška. A i když se pak hosté dostali do tempa a často obléhali naši branku, dávala pozorná obranná hra domácích a další šance před brankou hostí, stále naději na úspěch a to i po kontaktním gólu Vsetína v polovině zápasu. Přítrž těmto nadějím udělaly až individuální chyby v poslední třetině, kdy Valaši dvěma slepenými góly nejprve skóre otočili a dalšími třemi brankami do sítě rozloženého a zdecimovaného Žďáru v posledních pěti minutách dali výsledku podobu debaklu. Mrzí to o to více, že výsledky našich soků v boji o postup do vyřazovacích bojů, by nám v případě bodového zisku dávali velké naděje. Ty sice ještě stále žijí, ale ztenčují se zápas od zápasu a nemusí nám již stačit ani plný bodový zisk v posledních dvou utkáních.

Domácí vstupovali do zápasu s obavami. S doslova slepenou obranou (dva junioři, dva útočníci a pouze dva stabilní beci) nebylo divu. Lepší vstup do zápasu si ale nemohli přát, když hned v první minutě potrestal minelu hostujícího brankáře Plachý. A i v dalším průběhu si počínali aktivněji. Jejich hra nepostrádala pohyb a důraz, horší to však už bylo s kombinací. Nicméně na nevýrazného soupeře to v těchto fázích zápasu bohatě stačilo. O další vzruch se pak staral nepřesný rozhodčí. Evidentní fauly přehlížel a za sporné zákroky vylučoval. V polovině třetiny se tak domácí dostali do početní výhody dvou mužů v poli. Po chvilkovém tápání se zrodila pěkná kombinace, na jejímž konci byl Bukáček sám před prázdnou brankou. Ani dvougólové vedení domácích však hosty příliš neprobudilo. Ti dál pokračovali v nevýrazném výkonu a domácí tak v poklidu odcházeli do šaten s dvougólovým náskokem. Ten mohl hned v úvodu druhé třetiny ještě ze samostatného úniku zvýšit M.Sobotka, ale jeho blafák se mezi tři tyče nevešel. Vzápětí domácí neuspěli ani při další dvojnásobné početní výhodě, když v gólové pozici tentokrát selhal Vránek. V polovině třetiny tak zákonitě uhodilo na druhé straně. Hosté zužitkovali přesilovou hru, když Štraub prostrčil puk Černému a ten z vrcholu kruhů prostřelil poprvé domácího Němce. Po této brance to na ledě se začalo jiskřit. Ze strany hostů byla patrná snaha pomocí drobných faulů, píchání apod. vyprovokovat domácí hráče. Samotná hra pak byla oboustranně plná nepřesností a šance rodily spíše po chybách, než po vypracovaných kombinacích. Nicméně stav se už do konce druhé třetiny nezměnil. A právě hrubka v domácí rozehrávce stála na začátku třetí třetiny za vyrovnávací brankou hostí. Nepřesnou rozehrávku vystihl hostující Marek a samostatný nájezd zakončil střelou po ledě. A než se domácí stačili vzpamatovat, přišla po necelé minutě další pohroma. Hlavní rozhodčí korunoval svůj zmatený výkon, když po chvilce váhání nepřerušil hru po zcela evidentním podkopnutí domácího gólmana. Hrát na chvilku přestali i samotní hráči, ale když se píšťalka neozvala, zorientoval se nejrychleji Štraub a poslal puk do opuštěné klece. Domácí ale nesložili zbraně a vrhli všechny síly do útoku. Hostující obrana několikrát hasila na poslední chvíli, a to i za cenu nedovolených zákroků. Největší šanci na vyrovnání měl deset minut před koncem Dobiáš. Po vyšachování hostující obrany si položil brankáře, ale bohužel nedokázal zvednout puk nad jeho lapačku. O chvíli později pak ještě Poskočil bombou od modré hostujícímu brankáři doslova ustřelil hokejku. K odraženému puku se první dostal Křišťan, ale z bezprostřední blízkosti ani on nedokázal Plška v brance hostí překonat. S přibývajícím časem tlak domácích začal slábnout a zopakoval se scénář z posledního zápasu s Břeclaví. Hosté se oklepali a v posledních pěti minutách dokázali vstřelit tři branky. Nejprve nešťastně tečoval střelu hostujícího Marka domácí obránce mezi Němcovy betony, pak další bravurní tečí Haschkovy střely vstřelil Štraub pátý gól hostí a utrpení domácích ukončila další teč po střele Rajnohy. Domácím nelze upřít snahu, nebyli ani horším týmem. Bohužel hokej se hraje na góly a v této činnosti dnes propadli.

Viktor Hlobil (trenér VHK Vsetín):
My jsme dnes začali na čtyři lajny, chtěli jsme to zkusit, ale bohužel po té první třetině, v půlce zápasu, jsme to museli stáhnout na tři lajny. Začali jsme hrát až třetí třetinu trošku hokej, protože jsme se stále věnovali jiným věcem než hokeji. Rozhodčí, no něco jim stále nesedělo, my jsme mlčeli. Od třetí třetiny jsme začaly hrát hokej a pak jsme soupeře přehráli, byl tam šťastný gól, gólman nebyl v bráně. Od toho jsme se chytili a vyhráli, sice se štěstím, ale vyhráli.

Jaroslav Benák (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):
Je to škoda, dnešní zápas jsme začali perfektně. První třetinu, když jsme vedli dva nula, hrálo se dobře, šancí jsme ještě měli dost. To je naše slabina, že neproměňujeme vyložené gólové šance. Bohužel laciné góly dostáváme. Rozhodčí, byť to pískaly špatně na obou stranách, ale to jsou takové situace, kdy Míra Bukáček, souboj jeden na jednoho, jdou do sebe rameny, ten druhý spadne a... já nevím, nerozumím tomu. Lajnový rozhodčí, když je nahrávka, skočí to přes hokejku, pískají zakázaný uvolnění, pak to vyhazují a pouští to. Nemají pro to asi cit. Na druhou stranu, hráli jsme dobře, Vsetín je těžký soupeř a silný. Máme poslední zápasy, uvidíme. Je to škoda, mrzí mě to moc, minimálně ten bod, dva jsme si zasloužili.